Muzycy zespołu Polish String Quartet Berlin anulowali swój przyjazd do Polski ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną oraz możliwą kwarantannę po ich powrocie do Niemiec.
Koncert „Żydowscy muzycy. Z Radomia w świat”, który miał odbyć się 17 października został odwołany.
Organizatorzy , czyli Fundacja Musica Mundana oraz Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska zaznaczają jednak, że postarają się, aby koncert odbył się przynajmniej w formie transmisji internetowej. W tej chwili trwają ustalenia z zespołem.
Zespól gra razem od 2002 roku. Składa się z polskich muzyków – członków orkiestry Deutsche Oper z Berlina – Tomasza Tomaszewskiego (I skrzypce) , Piotra Prysiażnika ( II skrzypce) , Sebastiana Sokoła (altówka) i Maryjki Pstrokońskiej-Nawratil (wiolonczela). Po znakomitym debiucie na festiwalu Koblenzer Musiktage zespół występował z koncertami w Niemczech, Polsce , Norwegii i we Włoszech, zdobywając renomę jako wykonawca polskiej muzyki współczesnej. Występowali w sławnym cyklu koncertowym, organizowanym przez Universität der Künste, prezentujacym utwory polskich uczniów Franza Schrekera, co obudziło zainteresowanie twórczością takich kompozytorów jak: Jerzy Fitelberg, Joachim Mendelssohn, Karol Rathaus. Ważnym dowodem zainteresowań programowych Kwartetu jest wielokrotny jego udział w festiwalu Poland Abroad poświęconym muzyce kompozytorów polskich żyjących na obczyźnie – Aleksandra Tansmanna, Szymona Laksa czy Piotr Mossa.
W programie koncertu w Radomiu miały znależ=źć się utwory: Ignacego Waghaltera, Karola Rathausa i Szymona Laksa. Wszyscy kompozytorzy to Polacy żydowskiego pochodzenia działający na obczyźnie.
Koncert jest kontynuacją i rozwinięciem projektu związanego z upamiętnieniem radomianina Mieczysława Szwalbe (we Francji zmienił nazwisko na Michel Schwalbe), którego setną rocznicę urodzin obchodziliśmy w 2019 roku. Szwalbe był światowej sławy skrzypkiem, przez wiele lat pierwszym koncertmistrzem zespołu Filharmonii Berlińskiej, uważanego za najlepszą orkiestrę świata.