Koncert Polish String Quartet Berlin w Resursie odwołany

Muzycy zespołu Polish String Quartet Berlin anulowali swój przyjazd do Polski ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną oraz możliwą kwarantannę po ich powrocie do Niemiec.

Koncert „Żydowscy muzycy. Z Radomia w świat”, który miał odbyć się 17 października został odwołany.

Organizatorzy , czyli Fundacja Musica Mundana oraz Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska zaznaczają jednak, że postarają się, aby koncert odbył się przynajmniej w formie transmisji internetowej. W tej chwili trwają ustalenia z zespołem.

Zespól gra razem od 2002 roku. Składa się z polskich muzyków – członków orkiestry Deutsche Oper z Berlina – Tomasza Tomaszewskiego (I skrzypce) , Piotra Prysiażnika ( II skrzypce) , Sebastiana Sokoła (altówka) i Maryjki Pstrokońskiej-Nawratil (wiolonczela). Po znakomitym debiucie na festiwalu Koblenzer Musiktage zespół występował z koncertami w Niemczech, Polsce , Norwegii i we Włoszech, zdobywając renomę jako wykonawca polskiej muzyki współczesnej. Występowali w sławnym cyklu koncertowym, organizowanym przez Universität der Künste, prezentujacym utwory polskich uczniów Franza Schrekera, co obudziło zainteresowanie twórczością takich kompozytorów jak: Jerzy Fitelberg, Joachim Mendelssohn, Karol Rathaus. Ważnym dowodem zainteresowań programowych Kwartetu jest wielokrotny jego udział w festiwalu Poland Abroad poświęconym muzyce kompozytorów polskich żyjących na obczyźnie – Aleksandra Tansmanna, Szymona Laksa czy Piotr Mossa.

W programie koncertu w Radomiu miały znależ=źć się utwory: Ignacego Waghaltera, Karola Rathausa i Szymona Laksa. Wszyscy kompozytorzy to Polacy żydowskiego pochodzenia działający na obczyźnie.

Koncert jest kontynuacją i rozwinięciem projektu związanego z upamiętnieniem radomianina Mieczysława Szwalbe (we Francji zmienił nazwisko na Michel Schwalbe), którego setną rocznicę urodzin obchodziliśmy w 2019 roku. Szwalbe był światowej sławy skrzypkiem, przez wiele lat pierwszym koncertmistrzem zespołu Filharmonii Berlińskiej, uważanego za najlepszą orkiestrę świata.