Kamień nazębny. Jak się go skutecznie pozbyć?

Jedną z przyczyn nieświeżego oddechu i problemów z dziąsłami, nawet u młodych osób, może być kamień i osad nazębny. O tym, jak ważne jest ich usuwanie, i jak w prosty sposób można się przed nimi uchronić opowiada Monika Cibor – Zagajna, lekarz stomatolog.

Kamień nazębny to płytka bakteryjna o żółtawym kolorze, która gromadzi się i twardnieje na szkliwie naszych zębów, zwłaszcza w okolicach dziąseł. Chociaż przyczyn jego powstawania jest wiele, kamień nazębny zawsze jest dolegliwością nieestetyczną, która negatywnie wpływa nie tylko na wygląd naszego uzębienia, ale również na jego zdrowie.

„W pierwszej kolejności osad zalega tam, gdzie część widoczna zęba przechodzi w korzeń, czyli na wysokości tak zwanej szyjki zęba. Następnie kamień odkłada się coraz głębiej. Ta część kamienia, którą możemy zobaczyć na powierzchni zęba to tylko wierzchołek góry lodowej. Najgroźniejsza jest warstwa twardego osadu ukryta pod dziąsłami. To właśnie ona powoduje odrywanie się dziąsła od korzenia zęba. Pierwszym tego objawem jest zaczerwienienie i obrzęk chorego dziąsła” – wyjaśnia Monika Cibor – Zagajna.

Jeszcze większym zagrożeniem jest zniszczenie samego korzenia, gdyż kamień, choć często sobie tego nie uświadamiamy, zawiera te same bakterie, które odpowiedzialne są za próchnice zębów.

Główną przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest spożywanie nadmiernie zakwaszonej żywności, pokarmów bogatych w cukry, produktów rafinowanych i szkodliwych tłuszczów.

Kamień nazębny to nie tylko defekt kosmetyczny (często ma ciemny kolor ze względu na dodatkowe osady z herbaty, kawy i papierosów), ale także poważna przyczyna próchnicy i chorób dziąseł.

„Dlatego bardzo ważne jest regularne czyszczenie zębów, czyli pozbywanie się osadu, z którego z czasem powstaje kamień nazębny. Aby ograniczyć pojawianie się płytki nazębnej, trzeba myć zęby po każdym posiłku i przed pójściem spać. Konieczne jest także nitkowanie i płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami zawierającymi fluor. Korzystne mogą okazać się także stomatologiczne zabiegi profilaktyczne, takie jak lakierowanie zębów, fluoryzacje domowe” – opowiada Monika Cibor – Zagajna.

Nie zapominajmy także o wizytach kontrolnych u stomatologa raz na pół roku. Niektóre osoby są szczególnie narażone na odkładanie się płytki nazębnej i w efekcie także kamienia nazębnego. Jest to związane z predyspozycjami genetycznymi, a także cukrzycą czy paleniem.

Najlepiej przy każdej ilości kamienia nazębnego sprawdza się skaling (obecnie najczęściej używa się metody oczyszczania zębów ultradźwiękami, choć znany jest także np. skaling mechaniczny). Jeśli jest bardzo cienka warstwa kamienia lub problemem jamy ustnej jest głównie osad, stosuje się samo piaskowanie zębów. W szczególnych przypadkach, jeśli kamień zaczął odkładać się poniżej linii dziąseł, konieczne może być jego specjalne oczyszczanie.