Kaidan – historie o duchach online

Radomska Grupa Opowiadaczy i Amfiteatr zapraszają na Kaidan – wieczór japońskich opowieści pełnych duchów, demonów i zjawisk nadprzyrodzonych.

Japońskie historie o duchach mają długą tradycję. W klasycznej literaturze japońskiej napotkamy liczne historie o duchach, zjawach i zemście z zaświatów. Utwory tego typu funkcjonują nawet jako odrębny gatunek literacki „kaidan” (kai – dziwna, dan – opowieść). To właśnie z nich wywodzą się japońskie historie o duchach.

W ramach wydarzenia w Amfiteatrze będzie można posłuchać m.in. historii o spotkaniu z Mujiną, o mściwych duchach i o współczesnych japońskich legendach miejskich, którymi straszą się Japończycy.

A historie o duchach były i są bardzo popularne wśród Japończyków. Są chętnie opowiadane, wystawiane w teatrach i ekranizowane. Jednym z głównych motywów, które powracają w tych opowieściach, jest zemsta zza grobu. Często duchami są kobiety, które w średniowiecznej Japonii nie mogły walczyć o swoje prawa i sprawiedliwość. Za życia były ofiarami, po śmierci, kierowane zemstą, stają się siłą, której nie da się powstrzymać.

W Japonii w okresie Edo popularnym zwyczajem były Hyaku-monogatari – spotkania towarzyskie odbywające się nocą, podczas których opowiadano straszne opowieści kaidan. Zapalano świece, a po każdej opowieści jedną z nich gaszono, a w pokoju stopniowo zapadał zmrok…

Radomska Grupa Opowiadaczy zawiązała się na początku 2017 roku. Do tego czasu spotyka się regularnie, ćwiczy i występuje. Członkowie grupy to indywidualności o różnych zainteresowaniach i charakterach, jednak łączy ich pasja do snucia opowieści i zabawy słowem. Radomscy opowiadacze występowali m.in. na Dniach Radomia, w Fosie pełnej kultury, w Muzeum Wsi Radomskiej i na wieczorach opowieści w Amfiteatrze.

Wydarzenie on-line. Premiera – 5 listopada o godz. 19 na profilu facebookowym radomskiego Amfiteatru.