Jesteś aktywny? Musisz mieć zegarek typu diver!

zegarki-divery

Zegarki typu diver są nie tylko dla nurków! Stworzone zostały dla każdego, kto chce być aktywny. Niezależnie od tego, czy chcesz wędrować, biegać czy pływać!

Diver zapewni Ci bezpieczny i dokładny pomiar czasu. Zegarki dla nurków zyskują na popularności dzięki stylowemu wzornictwu i zaawansowanym funkcjom. Zegarek do nurkowania to nie tylko praktyczny zegarek, ale także elegancki dodatek, który może uzupełnić Twój styl i osobowość. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów, takich jak stal nierdzewna i ceramika, aby zapewnić najwyższą wytrzymałość przez wiele lat. Dowiedz się, jakie są inne powody ich popularności!

Czym wyróżnia się zegarek typu diver?

Zegarek typu diver nie bez powodu nazywany jest zegarkiem dla aktywnych. Jest to rodzaj zegarka na rękę, który bardzo chętnie używany jest przez nurków. Oznacza to, że jego konstrukcja musi być bardzo odporna na działanie naprawdę ekstremalnych warunków. Istnieje wiele rodzajów zegarków dla nurków dostępnych w sklepach i w Internecie, ale wszystkie mają pewne cechy wspólne, takie jak unikalny design. Zegarki typu diver wyróżniają się również charakterystycznym wyglądem, co sprawia, że coraz częściej wybierane są do codziennych, a nawet eleganckich stylizacji.

Czymś, co zdecydowanie przykuwa uwagę w zegarkach diver, jest obrotowy pierścień umieszczony po zewnętrznej stronie tarczy. Są to zegarki, które powstały z myślą o zapewnieniu jak najwyższej funkcjonalności i prawdopodobnie z tego względu zostały one tak bardzo polubione również przez osoby, które z nurkowaniem nie mają nic wspólnego. Ze względu na swoją popularność możemy obecnie znaleźć bardzo wiele modeli diverów, ale należy pamiętać, że nie wszystkie z nich zostały stworzone z myślą o używaniu ich pod wodą. Coraz częściej możemy znaleźć modele, których głównym zadaniem (poza wskazywaniem czasu) jest nadanie stylizacji określonego charakteru. Jedną z postaci, która spopularyzowała ten sposób noszenia zegarków, jest James Bond. Dzięki tej popularności zegarki divery dostępne są w bardzo przystępnych cenach. Natomiast, jeśli jesteś zapalonym sportowcem, który szuka wysokiej jakości, musisz pamiętać, że za specjalistyczny sprzęt trzeba więcej zapłacić.

Czym jest bezel w zegarku divery?

Zegarki divery zostały stworzone do używania ich w trudnych warunkach. Oznacza to, że nie brakuje w nich dodatkowych funkcji ułatwiających ich użytkowanie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na obrotowy bezel. W profesjonalnych zegarkach divery pełni on jedną z najważniejszych funkcji. Pokazuje czas, jaki nurek spędził pod wodą. Aby dokonać pomiaru czasu, wystarczy obrócić bezel w taki sposób, aby umieszczona na nim strzałka (bądź kropka) wskazywała na wskazówkę minutową. Jest to bardzo istotna funkcja w zegarku, ponieważ pozwala na bezpieczne nurkowanie. Bezel może być umieszczony w zegarku na dwa sposoby. Po wewnętrznej i zewnętrznej stronie tarczy. Oba sposoby mają ten sam cel, natomiast delikatnie różnią się funkcjonalnością. Bezel umieszczony po wewnętrznej stronie tarczy ustawia się poprzez prawidłowe przekręcenie koronki, natomiast uważa się, że jest to mniej bezpieczne rozwiązanie, ponieważ koronka nie jest w żaden sposób zabezpieczona przed przypadkowym poruszeniem. Z tego względu część nurków wybiera zegarki divery z bezelem umieszczonym wewnątrz tarczy, który ustawia się poprzez obracanie koronki zegarka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając profesjonalny zegarek diver?

Poza wysoką klasą wodoszczelności jest kilka ważnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ten zegarek. Po pierwsze, jeśli chcesz używać swojego zegarka do uprawiania profesjonalnych sportów wodnych, pamiętaj że jego tarcza powinna być podświetlana. Jest to bardzo istotne, aby móc dokonywać dokładnych pomiarów w ciemności, na dużych głębokościach.

Kolejną ważną rzeczą do rozważenia jest to, że zegarek diver powinien mieć obudowę odporną na wstrząsy i być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Najczęściej stosowanymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji profesjonalnych zegarków do nurkowania są oczywiście stal i tytan. Są to materiały odporne na korozję, ale także bardzo wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia. Stalowe zegarki będą tańsze od tych wykonanych z tytanu, ale jeśli szukamy budżetowych opcji, warto zwrócić uwagę na modele z gumową bransoletą. Guma jest bardzo odporna na zmianę ciśnienia i temperatury. Dodatkowo jest bardzo wygodna, a jej świetne doładowanie do ręki zapobiega obracaniu się zegarka na nadgarstku.

Jaką klasę wodoszczelności wybrać?

Zegarki divery zostały stworzone do ułatwienia eksplorowania podwodnego świata. Z tego względu wyróżniają się wieloma klasami wodoszczelności. Im wyższa klasa wodoszczelności, tym droższe materiały zostały wybrane do jego produkcji, więc tym więcej zegarek będzie kosztować. Jeśli nie planujesz uprawiać ekstremalnych sportów wodnych, a jedynie chcesz dodać charakteru swojej stylizacji, wybierz zegarki o niższej klasie wodoszczelności.

W zegarkach divery wyróżniamy 5 najczęściej spotykanych klas wodoszczelności:

  • 30 m = 3 Bar = 3 ATM – ten zegarek jest odporny na niewielkie zachlapania, np. podczas deszczu lub mycia rąk,
  • 50 m = 5 Bar = 5 ATM – jest to pierwsza klasa najniższa wodoszczelności, która może być zanurzona w wodzie, niestety proces zanurzenia nie powinien być zbyt intensywny i długotrwały
  • 100 m = 10 Bar = 10 ATM – tego typu zegarki możemy zabrać ze sobą na rekreacyjne spędzanie czasu w wodzie i płytkie nurkowanie
  • 200 m = 20 Bar = 20 ATM – są to zegarki, które nadadzą się do bezpiecznego nurkowania z ekwipunkiem
  • 300 m = 30 Bar = 30 ATM – zegarki o takiej klasie wodoszczelności nadają się do profesjonalnego nurkowania.

Partnerem artykułu jest sklep zatokazegarkow.pl