Jakie ustawienia aparatu należy wykonać, aby poprawić jakość swoich zdjęć?

jak-poprawić-zdjęcia

Jeżeli fotografia to Twoja pasja i masz zamiar rozwijać swoje umiejętności, to przede wszystkim warto zrezygnować z automatycznego fotografowania. Żeby mieć większy wpływ na jakość swoich zdjęć i aby były one wyraźniejsze, lepiej skadrowane i ogólnie bardziej czytelne, należy wybrać jeden z trzech trybów aparatu. Może to być w pełni manualny tryb M lub tryb półautomatyczny A lub S.

Jeżeli zamierzasz robić lepsze zdjęcia, to najpierw musisz zapoznać się z pojęciem, którym jest trójkąt ekspozycji. Jest on stworzony z trzech parametrów, takich jak ISO, czyli czułość matrycy, przysłona oraz czas naświetlania. Wszystkie te ustawienia odpowiadają za ilość światła, które pada na matrycę aparatu i tym samym właśnie od nich zależy prawidłowe naświetlenie Twoich zdjęć.

Aby zrobić prawidłowo doświetlone zdjęcie, musimy odpowiednio ustawić ekspozycję w aparacie. Oznacza to, że należy dostarczyć właściwą ilość światła, które za pośrednictwem obiektywu, dostanie się na matrycę. Bardzo ważne jest, żeby na zdjęciu nie znajdowało się zbyt dużo jasnej przestrzeni, jeśli w rzeczywistości sceneria wygląda całkiem inaczej.  Po prostu należy zadbać, żeby nasze zdjęcie nie było prześwietlone. Taka sytuacja występuje wtedy, kiedy przez nadmiar światła aparat fotograficzny nie zapisuje koloru. Oczywiście zbyt ciemne, a nawet całkiem czarne obszary, także nie powinny znajdować się na zdjęciu, jeśli nie występują na interesującej nas scenerii. Jeśli jednak zauważamy takie zaciemnione obszary, to znaczy, że zdjęcie jest zwyczajnie niedoświetlone.

Jeżeli więc zamierzasz prawidłowo ustawić tzw. trójkąt ekspozycji, to najpierw musisz przełączyć swój aparat w tryb manualny. Aby to zrobić, musisz ustawić pokrętło aparatu we właściwej pozycji, czyli wybierając odpowiedni program oznaczony literami M, A, S lub M, Av, Tv. Programy te odpowiadają za manualne lub półautomatyczne tryby aparatu.

Jeżeli więc uwielbiasz fotografować, to warto wypróbować różne możliwości swojego aparatu i nieco poeksperymentować. 

Z całą pewnością posiadasz wyjątkowo udane ujęcia, które zarejestrowałeś na komputerowym dysku lub karcie SD. Jeśli chcesz, aby także inni zobaczyli Twoje wyjątkowe dzieła, warto zdecydować się na popularną usługę, którą jest wywołanie zdjęć online w sprawdzonym fotolabie i elegancko wyeksponować je na swojej ścianie. Taka niepowtarzalna wystawa zapewne zostanie doceniona nie tylko przez Twoich bliskich, ale także przez odwiedzających Was przyjaciół.