Oświetlenie w ogrodzie pełni wiele różnych funkcji. Poza oczywistym zadaniem zapewnienia światła po zmroku, może służyć do zaakcentowania piękna ogrodu, nadania mu wyjątkowego charakteru oraz z praktycznej strony – zapewnienia bezpieczeństwa. Wybierając oświetlenie do ogrodu, należy uwzględnić wiele czynników, między innymi styl ogrodu, jego rozmiar, funkcje i cele. Pamiętaj, że kluczem do uzyskania doskonałego oświetlenia jest dobór odpowiedniego rodzaju i stylu rozwiązań najlepiej dopasowanych do charakteru Twojego ogrodu.

Plusy posiadania oświetlenia w ogrodzie

Dobrze oświetlony ogród zapewnia bezpieczeństwo i ułatwia poruszanie się po nim po zmroku. Dzięki temu unikniesz niebezpiecznych sytuacji, takich jak potknięcie się czy zderzenie z przeszkodą. Ważną kwestią jest estetyka. Odpowiednio dobrane oświetlenie może podkreślić efektowną prezencję ogrodu i nadać mu niepowtarzalny charakter. Właściwie rozmieszczone oświetlenie ogrodowe pozwala wyeksponować najważniejsze elementy ogrodu, takie jak kwiaty, drzewa czy rzeźby. Warto oczywiście pamiętać o funkcjonalności rozwiązań. Zewnętrzne oświetlenie może pomóc w wykorzystaniu ogrodu na różne sposoby, na przykład umożliwić korzystanie z niego po zmroku czy zapewnić odpowiednie światło podczas grillowania bądź innych okoliczności. Oświetlenie ogrodowe podwyższa także bezpieczeństwo domu. Dobrze oświetlony ogród może zapobiec włamaniom i innym niebezpiecznym sytuacjom. Oświetlenie zewnętrzne może odstraszyć potencjalnych włamywaczy i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców domu.

Oświetlenie ogrodowe – jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej?

Decydując się na oświetlenie ogrodowe, ważne jest, aby pamiętać o doborze odpowiednich rodzajów lamp i żarówek, które będą niskoenergetyczne, trwałe i dostosowane do warunków zewnętrznych, takich jak deszcz czy wiatr. Rozwiązania stosowane w ogrodzie powinny posiadać stopień ochrony co najmniej na poziomie IP44. Kluczowym parametrem jest również stopień izolacji – określany też jako klasa ochronności. Oświetlenie ogrodowe należy do kategorii II stopnia. Z kolei oświetlenie zbiorników wodnych to kategoria III. Należy także zadbać o odpowiednie rozmieszczenie lamp w ogrodzie, aby uzyskać najlepsze efekty wizualne i funkcjonalne. Warto zwrócić uwagę na oświetlenie punktowe. Jest on idealne do podkreślenia pięknych elementów przestrzeni ogrodowej, takich jak drzewa, kwiaty czy rzeźby. Wymarzone efekty pozwoli uzyskać niskoenergetyczne oświetlenie LED. Jeśli chcesz uzyskać romantyczny nastrój w ogrodzie, warto zainwestować w oświetlenie dekoracyjne, takie jak girlandy świetlne, lampiony czy świece. To doskonały sposób na uzyskanie ciepłej i przytulnej atmosfery w ogrodzie. 

Oświetlenie w ogrodzie – bezpieczne, praktyczne i oszczędne 

W przypadku chęci zapewnienia bezpiecznego i wygodnego korzystania z ogrodu, zwłaszcza po zmroku, warto zainwestować w oświetlenie ścieżek ogrodowych. Dobrym pomysłem jest inwestycja w modele niskoenergetyczne, które będą świetnie się prezentować, a ich subtelna forma nie przytłoczy ogrodowego designu. Kolejną wartą rozważenia propozycją jest automatyczny system oświetleniowy. Jeśli chcesz, aby Twoje oświetlenie działało automatycznie, możesz zainwestować w system, który włączy się o określonej porze i wyłączy tuż po zachodzie słońca. To świetne i komfortowe rozwiązanie dla osób, które nie chcą się martwić o włączanie i wyłączanie oświetlenia w ogrodzie. Tekst powstał przy współpracy ze sklepem https://oswietlenie-sklep.pl/