Jak zostać fryzjerem? – umiejętności, kwalifikacje, zarobki

Praca jako fryzjer z roku na rok zyskuje coraz bardziej na popularności. Jest to bardzo dynamiczny rynek, w którym zachodzi duża rotacja. W tej branży liczą się nie tylko umiejętności, ale również kreatywne podejście i ciągła znajomość trendów. Jakie kompetencje są niezbędne, aby zostać fryzjerem? Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się więcej.

Nauka fryzjerstwa

Jeśli chcesz zostać fryzjerem, musisz skończyć następujące instytucje: szkołę zawodową, technikum fryzjerskie lub studium policealne. Wraz z ukończeniem tych placówek, po zdanym egzaminie, zdobywa się tytuł technika usług fryzjerskich, a tym samym pracę w zawodzie. W zależności od wybranej szkoły nauka trwa od dwóch do czterech lat. Zadania, które jest się w stanie wykonać, po zdobyciu tytułu fryzjera są następujące:

  • wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych,
  • analiza struktury włosa oraz dobór odpowiedniej kolorystyki do typu urody klienta,
  • obsługa, dobór, sterylizacja lub konserwacja urządzeń i przyrządów, które znajdują się w salonie fryzjerskim,
  • doradzenie, w jakich przypadkach są przeciwwskazania do wykonywania zabiegów fryzjerskich,
  • udzielanie rad w zakresie profilaktyki chorób skóry głowy i włosów.

Oprócz przedmiotów stricte związanych z fryzjerstwem przyszli fryzjerzy będą mogli uzyskać wiedzę z dziedzin takich jak: podstawy przedsiębiorczości, działalności zawodowej oraz zarządzanie zakładem fryzjerskim. W omawianym zawodzie tak samo istotna jest wiedza teoretyczna na temat pielęgnacji włosów, jak i praktyka, która ma miejsce w salonach fryzjerskich. Aby mieć prawo do wykonywania zawodu, należy zdać egzamin czeladniczy, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pozytywny wynik uzyskuje się, zdając 50% części teoretycznej oraz 75% części praktycznej. Żeby przystąpić do egzaminu, należy wcześniej udowodnić, że pobierało się nauki od rzemieślnika i uczyło się teoretycznych zagadnień. Dodatkowo obowiązkiem jest posiadanie świadectwa ukończenia szkoły, a w niektórych przypadkach również potwierdzenie odbycia co najmniej półrocznego stażu, w zależności od instytucji.

Kolejnym ważnym aspektem są umiejętności interpersonalne. Fryzjerstwo to mimo wszystko obsługa klienta, dlatego tak ważna jest kultura osobista i chęć do pracy w kontakcie z drugim człowiekiem. Jeśli chodzi o zarobki fryzjera, to jak w każdej innej profesji, są one uzależnione od doświadczenia i stażu pracy. Średnia pensja waha się od 2 600 zł do 4 290 zł.

Kursy fryzjerskie

Jeśli chcesz zmienić ścieżkę swojej kariery lub zależy Ci na przyspieszonym trybie nauki, kursy z tej dziedziny mogą się okazać trafnym wyborem. Dostępne są również szkolenia z konkretnych usług, jeśli chcesz skupić się na wybranej dziedzinie. Istnieją kursy przygotowujące do egzaminu czeladniczego oraz wprowadzające kompletnych laików w tajniki fryzjerstwa. Należy pamiętać, że w zawodzie fryzjera liczy się przede wszystkim praktyka. Dlatego warto stworzyć własne portfolio, które szczególnie przyda się przy rekrutacjach.