Jak smog wpływa na psy, koty i inne zwierzaki domowe?

Czy ktoś Z Was zastanawiał się, jak smog oddziałuje na naszych domowych pupili? Przecież tym samym powietrzem co ludzie oddychają również zwierzęta!

Niektóre miasta są tak zanieczyszczone, że czasem nawet na spacer z psem niektórzy ludzie wychodzą w maseczkach filtrujących powietrze. Psy jednak podobnych maseczek nie mają. Niestety, nie ma ich specjalnych, zwierzęcych wersji, które pozwoliłyby na ochronę zwierząt. Tymczasem smog w organizmach naszych domowych pupili dokonuje sporo spustoszeń.

Benzen, ołów, pyły zawieszone – wspólnie ze zwierzętami wdychamy powietrze, które nam szkodzi. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenia powietrza zabijają co roku 6,5 mln ludzi na całym świecie. W Polsce jest to blisko 50 tys. osób rocznie.

Większość z nas nie ma pojęcia, jakim powietrzem oddycha, a nawet jeśli wiemy, że jest ono niezbyt dobrej jakości, często to lekceważymy. W powszechnej opinii problem ten dotyczy przede wszystkim osób cierpiących na astmę i inne choroby układu oddechowego. Tymczasem zanieczyszczenia szkodzą wielu narządom naszego ciała.

Smog a zwierzęta

Coraz więcej zwierząt pojawia się w przychodniach weterynaryjnych. Szczególnie w okresie zimowym mają problemy z zapaleniem spojówek. Jest też więcej zachorowań na nowotwory i zapalenia płuc u zwierząt. Widać, że zanieczyszczone środowisko odbija się negatywnie na ich zdrowiu.

W przypadku kotów mamy coraz więcej przypadków astmy. Obecnie choruje więcej zwierząt niż kiedyś. Warto po spacerze wykąpać psa. Spłuczemy z niego w ten sposób zanieczyszczenia. Należy uważać szczególnie w sezonie grzewczym – psy mogą zaszkodzić sobie nawet bieganiem po podwórku, jeśli stężenie szkodliwych pyłów PM 2,5 jest wysokie.

Najczęstsze dolegliwości zwierząt domowych w wyniku oddziaływania smogu:

• pojawiają się problemy z narządami wzroku – zapalenia spojówek i objawy łzawienia,
• występują większe problemy z układem oddechowym, w tym zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli i astma u kotów,
• u zwierząt rozpoznaje się więcej nowotworów,
• pojawia się ryzyko utraty węchu,
• zwiększa się ryzyko rozwoju chorób neurologicznych o podłożu zwyrodnieniowym i zapalnym,
• nasila się stan stresu oksydacyjnego, zwiększając produkcję wolnych rodników i nadtlenków, co wywołuje uszkodzenia na poziomie białek, lipidów i struktury DNA.

Jak chronić zwierzęta przed smogiem

Skuteczną metodą jest zadbanie o czyste powietrze w naszym domu. Instalowanie systemów rekuperacyjnych do mechanicznego filtrowania powietrza to jedno z rozwiązań. Nie należy jednak do tanich. Metodą, która da efekt i nie zrujnuje naszego budżetu to zakup oczyszczaczy powietrza. Są w stanie nie tylko skutecznie odfiltrować powietrze ze szkodliwych pyłów. Mogą również wpływać na wilgotność powietrza. Wbudowane czujniki na żywo mierzą stężenie PM 2,5 w powietrzu.

Bezpańskie zwierzęta w miastach stale przebywają na powietrzu, więc są w dużo gorszej sytuacji niż zwierzęta domowe. Fakt, że chodzą na czterech łapach, bliżej gruntu pełnego pyłów sprawia, że odczuwają wszystko z jeszcze większym natężeniem niż ludzie. Z kolei dzikie zwierzęta, jeśli żyją w oddaleniu od skupisk ludzkich, mogą liczyć na nieco więcej świeżego powietrza – problem smogu dotyczy głównie dużych aglomeracji miejskich, choć nie tylko.

By ochronić pupila przed skutkami smogu, warto spłukiwać z niego zanieczyszczenia po spacerze. To oczywiście dodatkowy obowiązek do wykonania, ale zdrowie jest najważniejsze. Oczy należy zaś zakrapiać sztucznymi łzami, żeby oczyścić worek spojówkowy. Sprawdzajmy też stan powietrza w okolicy i jeśli jest on alarmujący, być może lepiej zostańmy w domu – nie zawsze jest to możliwe, jednak warto by właściciele nawet małych piesków uczyli je załatwiania się do kuwety w domu. To oczywiście rozwiązanie na szczególne okazje. Wybierajmy też karmy bogate w antyoksydanty.