Mężczyźni, którzy chcą wyglądać elegancko czy to romantyczną kolację, czy spotkanie biznesowe, zazwyczaj rozważają założenie garnituru. Niestety, niewielu z nich zdaje sobie sprawę, jak go poprawnie nosić i w jaki sposób można wykrzesać z tego stroju maksymalną elegancję. Sprawdźmy zatem, jakie wskazówki powinniśmy wziąć sobie do serca!

Garnitur bez krawata – to rozwiązanie zyskuje na popularności

Garnitur niemal od zawsze kojarzył się z czymś, co jest nieodzownie połączone z krawatem. Tak jakby jedno i nie mogło bez drugiego po prostu istnieć. Gdy ktoś próbował się wyłamywać z tego schematu, nazywany był po prostu ignorantem.

Sytuacja się jednak zmieniła, bo dzisiaj brak krawata nie jest już niczym nadzwyczajnym ani frustrującym środowiska modowe. Ba! Wielu mężczyzn zupełnie z niego rezygnuje – tym bardziej w sytuacjach mniej formalnych.

Oczywiście, pewien rygor stylistyczny wciąż istnieje, bo krawat powinno się nosić głównie do czarnego garnituru. Przyjmuje się bowiem, że to właśnie tej krój i kolor jest przeznaczony do wyjątkowych, bardzo ważnych uroczystości o charakterze często formalnym.

W przypadku innych kolorów i wzorów garniturów możemy sobie pozwolić na więcej ekspresji.

Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskują garnitury o nieco bardziej krzykliwych, jaskrawych kolorach. Do nich muszka czy krawat nie jest wymagana – to kwestia już wyłącznie naszego gustu i upodobań. Innym rozwiązaniem jest też założenie samej marynarki, a do tego zwykłych jeansów lub spodni materiałowych – takich, jakie możecie sprawdzić na przykład tutaj: https://answear.com/k/on/odziez/spodnie.

Do całości dorzucamy półbuty, pantofle lub buty sportowe i mamy uniwersalny, elegancki efekt! Warto też dodać, że krawat jest obligatoryjny w przypadku wesel – nawet, jeśli decydujemy się na nieco luźniejszą kreację.

To kiedy można iść bez krawata?

Przede wszystkim wtedy, gdy łączymy koszulę z marynarką w różne wzory, a do całości dokładamy wspomniane jeansy lub chinosy oraz buty sportowe, lub półbuty skórzane.

Stylizacja musi być jednak odpowiednio przemyślana. Innym wyjątkiem jest moment, gdy ubieramy garnitur każdego dnia i staje się on nieodzowną częścią naszej codziennej stylizacji.

Krawata nie włożymy też, jeśli wyznajemy włoską zasadę sprezzatura – czyli ideę łamania zasad mody męskiej. Nie chodzi tutaj jednak o ubieranie się bez jakiegokolwiek ładu i pomysłu, ale o eksperymentowanie z nowymi rozwiązaniami. Stąd też, aby uciec od sztywnych reguł i zasad, możemy pokusić się o założenie garnituru bez krawata. W ten sposób z pewnością zwrócimy na siebie uwagę. Warto jednak zastąpić ten element czymś innym – np. ciekawą poszetką lub biżuterią.