Jak naprawdę wygląda koronawirus pod mikroskopem [FOTO]

Cały świat jest zaangażowany w bitwę z „niewidzialnym wrogiem”. W mediach widzieliśmy szereg grafik, które pokazywały wirusa. Ale jak wygląda on naprawdę pod mikroskopem elektronowym?

Elizabeth Fischer wraz ze swoją ekipą naukowców z National Institute of Allergy and Infectious Diseases (Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych Narodowego Instytutu Zdrowia) w zachodniej części stanu Montana od lat fotografuje „niewidzialnych wrogów”. Dzięki temu inni naukowcy mogą wyodrębniać patogeny wirusów.

Praca Fischer i jej zespołu nie jest łatwa. Pracują w laboratorium o najwyższym poziomie zabezpieczeń – wizualizują bowiem najgroźniejsze choroby na świecie, od Eboli po HIV, od salmonelli po SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19.

Zdjęcia pozwalają zobaczyć wirusa jako skomplikowaną strukturę biologiczną ze wszystkimi „słabościami”, które można wykorzystać w opracowaniu leczenia i szczepionki.

Zdjęcia koronawirusa – około 10 000 razy mniejszego niż szerokość ludzkiego włosa – pochodzą z mikroskopu Fischer. Jednym z nich jest fotografia Fischera cząstek wirusowych uwalnianych z umierającej komórki zakażonej wirusem.

Na tym zdjęciu z kolei uchwycono moment, w którym rój nowych wirionów przedarł się przez ścianę komórkową gospodarza, w drodze do zarażenia innych komórek. Fotografia w mikroskopie elektronowym pokazuje cząsteczki wirusa (małe, niebieskie kule) uwalniane z powierzchni umierającej komórki nerki zakażonej koronawirusem.

Mikroskopy elektronowe wytwarzają czarno-białe obrazy, więc Fischer korzysta z pomocy zaawansowanych technik obróbki obrazu, które dodają kolory i znacznie wyostrzają obrazy.

Na tym zdjęciu z kolei uchwycono moment, w którym rój nowych wirionów przedarł się przez ścianę komórkową gospodarza.

Opracowanie własne. Źródło: TIME