H&M będzie szyć nowe ubrana ze starych. I to w sklepie!

W H&M w Sztokholmie zainstalowano pierwszy na świecie system recyklingu w sklepie. W ciągu 5 godzin przerabia Twoje stare ubrania w nowe. Bez wody i bez barwników.

Jak ze starych ubrać uszyć nowe, wykorzystując raz już użytą bawełnę? Odpowiedzią ma być system Looop, zainstalowany w sklepie H&M w Sztokholmie. Ma ruszyć w poniedziałek, 12 października.

„Aby walczyć ze zmianami klimatu, musimy zmienić modę. A jednym ze sposobów jest gospodarka obiegu zamkniętego” – pisze szwedzki koncern odzieżowy H&M w komunikacie.

Looop pruje stare ubrania i z odzyskanych włókien szyje nowe w ciągu 5 godzin. Jak utrzymuje H&M, nie potrzebuje do tego wody ani chemikaliów. Konieczne jest jedynie dodanie „niewielkiej ilości” bawełny, która powstała zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu taka produkcja ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż przy produkcji odzieży od podstaw.

Technologia Looop została opracowana przez Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel (HKRITA) we współpracy z fundacją non-profit H&M Foundation. Na razie Looop jest jedyną maszyną do recyklingu w sklepie, ale HKRITA udzieli szerokiej licencji na tę technologię, aby pomóc całej branży stać się bardziej eko.

Koszt przemiany starego ubrania w nowe to 100 szwedzkich koron (43 zł) dla uczestników programu lojalnościowego H&M i 150 koron (64 zł) dla pozostałych klientów. Na razie można przerobić swoje ubranie na sweter, kocyk dla dziecka lub apaszkę.

H&M zobowiązał się, że do 2030 roku wszystkie używane przez niego materiały będą pochodziły z recyklingu lub powstawały zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Aktualnie jest to 57 procent całej produkcji.

Źródło: H&M