Ginczanka. Monodram o miłości, sławie i śmierci

O życiu Zuzanny Ginczanki, poetki i gwiazdy międzywojennej bohemy opowie w najbliższą niedzielę w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli Agnieszka Przepiórska.

Monodram „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” to także opowieść o karierze, miłości, sławie i śmierci. Spektakl wystawiony zostanie o godzinie 19 w plenerze.

Zrealizowany przez sopocki Teatr na Plaży w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa z Krakowa monodram Agnieszki Przepiórskiej w reżyserii Anny Gryszkówny opowiada historię Zuzanny Ginczanki (właściwie Sara Polina Gincburg; 1917-1944), poetki – wizjonerki okresu międzywojennego, znanej w świecie międzywojennej bohemy, wyemancypowanej, pięknej kobiety.

Żydówka, Rosjanka, Cyganka, która urodziła się na styku tych trzech krajów, języków i kultur (Ukrainy, Rosji i Polski) wybrała ostatecznie Polskę Tuwima i Gombrowicza (przez obu była ceniona). W czasie okupacji Ginczanka ukrywała się w Krakowie, po zadenuncjowaniu przez sąsiadkę została aresztowana przez gestapo. Została rozstrzelana na kilka tygodni przez wyzwoleniem Krakowa. Zginęła mając zaledwie 27 lat.

O jej życiu, dzieciństwie, przyjaźniach, miłości, poezji, o karierze, sławie ale i o śmierci opowiada w spektaklu Agnieszka Przepiórska, aktorka teatralna, serialowa i filmowa, laureatka wielu scenicznych nagród, m.in. za spektakle „I będą święta” oraz „Tato nie wraca”.

Spektakl wystawiony zostanie w parku przy Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w niedzielę, 20 września, o godzinie 19. Wstęp wolny.

Bezpłatny autobus z Radomia do Wsoli odjedzie o godzinie 18 z przystanku przy ulicy Chrobrego/Czysta (kierunek Michałów). Powrót do Radomia po spektaklu około godziny 20.30. Ze względów sanitarnych w autobusie może być zajęta tylko połowa miejsc.

Muzeum prosi osoby, które wybierają się na koncert o wydrukowanie, przeczytanie i podpisanie specjalnego oświadczenia. Druk do pobrania dostępny jest na stronie muzeum. Podpisany dokument można zabrać ze sobą i przekazać pracownikom przy wejściu na teren placówki.

Uwaga – w spektaklu używane jest światło stroboskopowe.

Samorząd Województwa Mazowieckiego OKmagazyn