Festiwal „Opętani literaturą” w dwóch odsłonach. Wręczono Nagrodę Literacką [VIDEO, GALERIA]

W kameralnym gronie w muzeum we Wsoli wręczona została Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. To na razie prolog festiwalu. Główna część imprezy odbędzie się wiosną przyszłego roku.

Decyzją kapituły, Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza w roku 2020 otrzymała Barbara Sadurska za książkę „Mapa”. Nagroda wręczana jest zazwyczaj podczas festiwalu Opętani Literaturą, który odbywa się w Radomiu i we Wsoli na początku września. W tym roku jednak organizatorzy musieli swoje plany zmienić – sytuacja nie pozwoliła zorganizować festiwalu w pełnym wymiarze także w drugim, zaplanowanym awaryjnie terminie.

„Muzeum Witolda Gombrowicza zdecydowało, że festiwal odbędzie się w dwóch odsłonach. W listopadzie festiwal „Opętani literaturą – prolog” został zorganizowany pod jakże aktualnym hasłem „(Nie)normalność”. Uroczystość wręczenia Nagrody Gombrowicza odbyła się w kameralnym gronie, ale za to w relacji transmitowanej na żywo w Internecie. Spotkanie uświetniła swoim koncertem Gaba Kulka” – opowiada Robert Utkowski z Muzeum Gombrowicza.

Po wręczeniu nagrody z Barbarą Sadurską rozmawiał Michał Nogaś.

Dzień wcześniej Tomasz Tyczyński rozmawiał z laureatką poprzedniej edycji, Olgą Hund.

Wręczenie Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i koncert Gaby Kulki (fragmenty).

Główna część festiwalu odbędzie się wiosną; mamy nadzieje, że nic już nie stanie jej na przeszkodzie.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest przez Prezydenta Radomia. Współorganizatorem jest Muzeum Witolda Gombrowicza. Wyróżnieniu patronuje Rita Gombrowicz. Do V edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zgłoszonych zostało ponad 100 książek. W czerwcu 2020 r. kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska wskazała pięć nominowanych tytułów, zaś we wrześniu wybrała laureatkę.

Źródło: materiały prasowe
Samorząd Województwa Mazowieckiego OKmagazyn