Dziecięce gwiazdy OK!magazynu sprzed lat. Zobacz, jak teraz wyglądają!

Trudno ich nie pamiętać. Przez kilka lat brały udział w naszym cyklu „Co siedzi w głowie dzieci”, w którym własnymi słowami, słowami kilkuletnich dzieci, opisywały otaczający nas, dorosłych świat. Co dzisiaj robią, jak wyglądają i co pamiętają z sesji?

W wydaniach OK!magazynu przez kilka lat prowadziliśmy cykl „Co siedzi w głowie dzieci”. Zadanie było proste, ale tylko teoretycznie. Chcąc pokazać otaczający nas świat oczami, a może bardziej sposobami pojmowania go przez kilkuletnie dzieci, należało wyzbyć się stereotypów, którymi jako dorośli redaktorzy już przesiąkliśmy. Lata robią swoje…

Nasi bohaterowie w chwili tworzenia cyklu mieli od 4 do 9 lat. Dzisiaj są już nastolatkami, angażującymi się charytatywnie i mającymi szereg zajęć na głowie. Byliśmy ciekawi, czy pamiętają udział w cyklu sprzed blisko 7 lat, swoje odpowiedzi i… co myślą o swoich zdjęciach.

A przy okazji, sami zobaczcie co siedzi w głowie dzieci… Powtarzamy również ich najciekawsze wypowiedzi.

Zosia

Zosia, choć dzisiaj ma 14 lat, doskonale pamięta sesje. Miała wówczas 5 lat. Była to dla niej, jak podkreśla mama, Magda, bardzo dobra zabawa. Wygłupianie się przed obiektywem, odgrywanie scenek, przebieranie się w zabawne kostiumy – nic więcej do pełni szczęścia nie było jej potrzebne.

Pamiętam, wspomina mama, jak odbierałam ją z sesji mega rozbawioną, wręcz nie chciała po nich wracać do domu. Szkoda mi było wtedy serdecznie fotografa, bo zostawienie go z gromadka rozszalałych z radochy dzieci było okrutne. Na szczęście dawał radę, co widać później było na świetnych zdjęciach – egzemplarze tych wydań mamy zresztą do dziś. Są super pamiątką.

Zosi tak bardzo spodobało się odgrywanie scenek do sesji w OK, że przez kilka lat była później aktywną uczestniczką Sceny 05 w radomskim MDK-u. Dziś Panna Zofia ma prawie 14 lat. Z kółka teatralnego już – jak mówi – wyrosła. Obecnie najbardziej pasjonuje ją grafika komputerowa, tradycyjny rysunek, akrobatyka i słuchanie muzyki. Kiedy przegląda stare numery OK ze swoimi wypowiedziami śmieje się do rozpuku i mówi, że była rozkoszna.

Ada

Jak sama opowiada: Zaczęłam chodzić na wywiady do OK!Magazynu jak miałam 5 lat. Teraz mam 14 i pół. Byłam wtedy w przedszkolu. Nie bardzo wiedziałam co tam będę robić, ale spotkałam tam inne dzieci i szybko złapaliśmy fajny kontakt. Była bardzo wesoła i luźna atmosfera. Najpierw rozmawialiśmy na jakiś zadany temat, a potem była sesja zdjęciowa. Świetna zabawa. Później na wywiady zaczęła przychodzić też moja siostra Hania i koleżanka z przedszkola Zosia.

Mam w domu wszystkie wydania magazynu i często do nich z siostrą zaglądamy. Byłyśmy takie malutkie (śmiech). Niektóre egzemplarze nasza mama wysyłała do rodziny, która mieszka w Stargardzie, więc magazyn docierał prawie nad morze.
Moja przygoda z OK!Magazynem trwała 3 lata, w międzyczasie poszłam już do szkoły. Zaczęłam się uczyć w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu i magazyn co miesiąc był dostępny na szkolnej portierni. Na świetlicy oglądaliśmy z Paniami nasze wywiady i zawsze było dużo radości. Niektórzy nauczyciele widzieli magazyn i pytali się mnie, czy to ja jestem na zdjęciach. To było bardzo miłe.

Teraz jestem już w 7 klasie, nadal uczę się w ogólnokształcącej szkole muzycznej i jestem już na II stopniu. Na początku mojej nauki grałam na wiolonczeli, ale teraz coraz bardziej podoba mi się waltornia i to ona jest aktualnie moim pierwszym instrumentem. Gram też na pianinie. Chciałabym w przyszłości być członkiem wielkiej orkiestry grającej muzykę filmową. A na razie jestem członkiem Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej GRANDIOSO, należę do grupy mażoretek.

W mojej szkole zawsze dużo się dzieje, jest dużo koncertów, występów. Ja także biorę w nich udział. Ostatnim takim dużym przedsięwzięciem był koncert „Zróbmy hałas 2”, na którym wystąpiłam w układzie tańca współczesnego. Zbieraliśmy pieniążki dla chorego Krzysia. Niesamowite uczucie, kiedy można pomóc komuś, zwłaszcza tak małemu i bezbronnemu.

Od 7 lat moją pasją jest akrobatyka. Trenuję w Zespole Akrobatycznym Pajęczarki działającym przy MDK Radom, naszą trenerką jest pani Anna Stawczyk. Razem z zespołem uczestniczę w licznych zawodach w Polsce i zagranicą w dyscyplinie FIT-KID i Fitness Aerobic. Moimi największymi osiągnięciami jest zdobycie tytułu Mistrzyni Polski, Europy i Świata (Budapeszt, Węgry) w kategorii TRIO w zeszłym roku oraz tytułu Mistrzyni Polski 2019 w kategorii DUET. Podczas ostatnich zawodów w Gdańsku GRAND PRIX Aleksandry Kobielak zdobyłam II miejsce w kategorii SOLO. Natomiast razem z moją siostrą Hanią zdobyłyśmy w 2018 roku tytuł Mistrzyń Świata.

Pajęczarki to jak mówi moja mama „duma Radomia”, czuję się tam jak w domu. Bardzo lubię występować, jesteśmy zapraszane na różne gale, imprezy, mecze siatkówki, a nawet do Prezydenta. Ciężko trenujemy, ale mamy mnóstwo satysfakcji, gdy zdobywamy medale albo jesteśmy doceniane przez publiczność nie tylko z Radomia.

Wystąpiłam nawet w jednym z odcinków programu „Mali Giganci” w telewizji TVN-sezon 3, który był emitowany w 2017. Występowałam tam razem z moją ówczesną partnerką akrobatyczną, Nikolą. To była niesamowita przygoda, mogłyśmy od kuchni zobaczyć jak działa telewizja.

Marta

Jak zdradziła nam jej mama, Kinga, Marta pamięta, że brała udział w sesji mając 5 lat. Kiedy o tym wspomina córce, ta zawsze się wzrusza i odpowiada, że jest dumna ze swoich wypowiedz, nawet jak na ówczesną pięciolatkę przystało.

Hanna

Jak sama opowiada: Na wywiady do OK!Magazynu zaczęłam przychodzić dzięki mojej młodszej siostrze Adzie. To ona pierwsza tam się zaczęła udzielać. Pamiętam, że gmach radomskiego Teatru wydawał mi się taki wielki, a schody do biura magazynu zdawały się nie mieć końca. Same wywiady przebiegały w cudnej atmosferze, zawsze było mnóstwo śmiechu. Poznałam tam dużo fajnych dzieci. Ale najlepsze były sesje zdjęciowe. Wtedy to już było istne szaleństwo. Osobiście zawsze bardzo czekałam na nowe wydanie magazynu bo bardzo podobały mi się jego okładki. Moimi ulubionymi są te ze stycznia i marca 2012 roku. Dzisiaj mam prawie 17 lat.

Do dnia dzisiejszego moja nauczycielka od geografii, Pani Iwona znajduje w szkole jakieś numery magazynu i mi je przynosi. Tak samo, jeśli trafią się jej artykuły w gazecie, na których jest mowa o Pajęczarkach lub GRANDIOSO. Zespół Akrobatyczny Pajęczarki MDK Radom był bowiem moim drugim domem przez 8 lat. Dzięki naszej trenerce Annie Stawczyk to były wspaniałe lata ciężkiej pracy, ale też ogromnej satysfakcji. Nauczyłam się tam mnóstwa rzeczy, poznałam fantastyczne dziewczyny, nauczyłam niesamowitych piramid gimnastycznych, salt i skoków.

Z Zespołem zwiedziłyśmy wiele państw, byłyśmy na zawodach m.in. w Niemczech, Chorwacji, Serbii czy na Węgrzech. Jestem aktualną Mistrzynią Polski Fitness Aerobic w kategorii SOLO, a na ostatnich Mistrzostwach Świata w Budapeszcie zdobyłam brązowy medal. Razem z moją siostrą Adą zdobyłyśmy tytuł Mistrzyń Świata w 2018 roku. Wielokrotnie stawałam na podium Mistrzostw Polski, Europy, czy Świata. Uwielbiałam pracę nad nowymi układami akrobatycznymi, zawsze chciałam żeby opowiadały jakąś historię, były wyraziste z dobrze dobraną muzyką. Nasz Zespół brał udział też na różnych koncertach, czy galach. Na ostatnim dużym koncercie „Bo pasja jest w nas” w lutym oficjalnie pożegnałam się z Pajęczarkami, przede mną nowe wyzwania, choć nie ukrywam, że trochę tęsknię.

Od 4 lat gram na flecie w Radomskiej Młodzieżowej Orkiestrze Dętej GRANDIOSO, działającej przy MDK Radom. Razem z orkiestrą brałam udział w wielu imprezach, koncertach i wyjazdach. Byliśmy w Holandii, Niemczech, Hiszpanii, a w tym roku mieliśmy polecieć do Tajlandii na Mistrzostwa Świata Orkiestr Dętych, ale wirus popsuł nam plany. W Grandioso czuję się bardzo dobrze, mam tam wielu przyjaciół i już nie mogę doczekać się wznowienia prób.

Od czasów wywiadów w magazynie do dnia dzisiejszego jestem uczennicą Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu-klasa fletu. Gram też na pianinie. Muzyka to mój żywioł. Wiążę z nią swoją przyszłość. Obecnie jestem w I klasie liceum, czyli IV klasie ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia. Od września zaczynam naukę w Anglii, będę uczennicą Chetham’s School of Music w Manchesterze. Już nie mogę się doczekać wyjazdu, byłam tam na egzaminach w styczniu i bardzo mi się ta szkoła spodobała. Myślę, że jest to dla mnie duże wyzwanie, ale też i niesamowita szansa. Szkoła jest międzynarodowa, a ja będę jedyną Polką na roku. Trzymajcie kciuki!

Znani radomianie w sesjach z dziećmi

W sesjach brali udział też znani radomianie, jak Małgorzata Kosztowniak (lekarka), Anna Orzeł (dziennikarka) czy Włodzimierz Wolski (Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiu).

Włodzimierz Wolski, przez lata również rzecznik praw dziecka w Radomiu, uważa, że podobne projekty mają pozytywny wpływ na nasze maluchy: Ważne jest to, żeby taka sesja zdjęciowa miała charakter zabawy, bo dzieci lubią się bawić. Poza tym św. Mikołaj to bardzo ważna, pozytywna, postać w życiu dziecka. Podkreślenie ich kreatywności, dowartościowanie ich udziału to pokazanie, że ich obecność jest najważniejsza. To są elementy, które bezspornie aktywują dzieci do takich zachowań. Zwiększają one poczucie własnej wartości, dzieci uczą asertywności, współpracy w grupie. Kształtują poprzez to takie cechy charakteru jak właśnie kreatywność czy poczucie obowiązku, co w życiu, już dorosłym, jest bardzo pomocną cechą.