Jeśli zdarzyło Wam się stresować tym, że efekty waszej diety nie są takie, jakbyście oczekiwały, mimo że Wasza znajoma schudła, jedząc identyczne rzeczy, możecie być pewne, że źle dobrałyście dietę. W tym wypadku o wiele lepiej udać się do specjalisty od żywienia (wybierzcie kogoś, kto najbardziej Wam odpowiada), dietetyk załatwi za Was robotę i dobierze najbardziej odpowiednią dietę. To o niebo lepsze, niż próbowanie po kolei każdego systemu żywienia licząc, że w końcu trafimy na ten odpowiedni.

Czysty pragmatyzm, oszczędność czasu i pieniędzy. Jak wasz mąż wsiada do samolotu, też nie mówi do pilota: „Panie daj no mnie te stery, ja polecę, to mi taniej policzycie. Mam Volkswagena Passata, nie takie rzeczy się nim robiło. Kiedyś jak uderzyłem na rondzie w krawężnik, to poleciałem nim na 50 metrów!” (polecam nagranie YouTube – „Rondo Rąbień // Lot nad rondem // I BELIVE I CAN FLY”). Po prostu czasem lepiej, aby osoba, która kształciła się w danej dziedzinie, zrobiła coś za nas, bo wszyscy na tym lepiej wyjdziemy i zajmiemy się tym, co potrafimy robić najlepiej.

Istnieje kilka zasadniczych powodów, dla których nie warto stosować diety kogoś innego

  • Różnice genetyczne – każdy jest inny i może reagować inaczej na różne diety.
  • Inny styl życia – różne tryby życia, takie jak praca, aktywność fizyczna i sen, mogą mieć wpływ na potrzeby żywieniowe i skuteczność diety.
  • Inne zapotrzebowanie na kalorie – każdy ma inną masę ciała, wzrost i poziom aktywności, co wpływa na zapotrzebowanie na kalorie.
  • Inne choroby i schorzenia – niektóre choroby, takie jak cukrzyca, choroby serca i nadciśnienie, mogą wpłynąć na potrzeby żywieniowe i skuteczność diety.
  • Inne preferencje smakowe – każdy lubi inne smaki i może mieć trudności z przestrzeganiem diety, która nie odpowiada ich preferencjom smakowym.
  • Inne ograniczenia żywieniowe – niektórzy mają ograniczenia żywieniowe, takie jak nietolerancja na gluten lub laktozę, które wpływają na ich dietę.
  • Inne tempo adaptacji – każdy może adaptować się inaczej do nowych nawyków żywieniowych i różne diety mogą być bardziej lub mniej skuteczne u różnych osób.
  • Inne rodzaje wsparcia – wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół i innych osób może mieć wpływ na skuteczność diety i trudność.