Diana Walkiewicz: Świat mody przechodzi metamorfozę

Kiedy zostaliśmy zamknięci w domach z powodu pandemii, świat mody zaczął przechodzić metamorfozę. Zaczęliśmy doceniać swobodę, starając się nie stracić nic z elegancji. Równolegle projektanci zaczęli tworzyć kolekcje równie luźne w stylu. Czy świat mody się zmienił? Czy nasze garderoby czeka wymiana?

Jedno jest pewne, dzięki pandemii i zamknięciu sklepów zmieniliśmy swoje nawyki zakupowe. Przy niższych dochodach, które konsumenci mają do dyspozycji, stają się bardziej świadomi tego, co kupują. Ubrania mogą być droższe, ale muszą posłużyć nam dłużej. Również zakupy online stają się nawykiem niż tylko, jak dotychczas, polowaniem na okazje i cenowe rabaty. Przez kilka tygodni żyliśmy w epoce dresów. Czy swobodny styl zostanie z nami na dłużej?

Diana Walkiewicz. Źródło: Facebook.com

Łaska dla planety

Jedna z najbardziej cenionych specjalistek od przewidywania trendów, Lidewij Edelkoort, mówiła niedawno: „Wirus spowolni wszystko. Będziemy świadkami zatrzymania produkcji dóbr konsumpcyjnych. To jednocześnie okropne i cudowne, ponieważ musimy przestać produkować w tak szalonym tempie. To prawie tak, jakby wirus był niesamowitą łaską dla planety. Być może też powodem, dzięki któremu przeżyjemy jako gatunek”. Choć w dobie obecnych wydarzeń trudno patrzeć na tę sytuację jako na „łaskę”, wielu ekspertów podkreśla, że spowolnienie było pod wieloma względami niezbędne. Być może, gdy skończy się pandemia, czeka nas odrodzenie i zdefiniowane na nowo świata mody, tym razem w wersji bez kultury nadmiaru i bez rozbuchanej konsumpcji?

Rządzi dres

Diana Walkiewicz, radomska projektantka, właścicielka marki De Vu, która przebojowo i z sukcesem pokazuje swoje kolekcje na całym świecie bardzo szybko zaprojektowała nową, postpandemiczną kolekcję. Tym razem nie były to wystawne i misternie projektowane suknie, ale dresy. Jak sam mówi: „Przed nami era pięknych, milutkich i nowoczesnych dresików, szytych oczywiście na miarę, co dzisiaj jest ukłonem w stronę życia eko„.

Pomysł przyszedł sam. Ale nie było to olśnienie, a raczej potrzeba utrzymania miejsca pracy. Jak mówi: „Podczas pandemii i pobytu w domu leżałam i myślałam. Wiedziałam, że wszystkie zamówienia na suknie, choćby ślubne, nie będą teraz mogły być realizowane. Z drugiej strony niepewność, jak długo obostrzenia potrwają, jak będzie wyglądał wówczas świat, spowodowały autorefleksję. I na bazie własnego doświadczenia, własnej potrzeby stylu, wpadłam na pomysł kolekcji nietuzinkowych dresów. Mój dzień wyglądał tak, że potrzebowałam na ogół stroju eleganckiego, ale dość swobodnego. Przemieszczanie się pomiędzy domem, pracą, pracownią wymagało właśnie takiego stylu. I pomyślałam, dlaczego nie wyjść z pomysłem szerzej?”.

I tak powstała kolekcja dresów z miłego w dotyku weluru, mikrofibry, połączenia bawełny z elastanem czy dresów ozdobionych „diamencikami” z Kairu. Bardzo szybko, jak każda kolekcja Diany Walkiewicz, została zauważona. Powód: jest niesamowicie uniwersalna. Dres pasuje i do szpilek, i do obuwia sportowego.

Czy wróci stare?

Przez ostatnie lata świat mody doświadczył wielu globalnych upadków marek. Teraz następuje kolejne przetasowanie, które spowoduje restart branży. Ale aby odnieść sukces po kryzysie, marki muszą działać mądrze. Grupowe zwolnienia pracowników, zamykanie sklepów stacjonarnych może odbić się wizerunkowo negatywnie na niektórych z nich. Firmy modowe muszą skoncentrować się na swoich aktywach, ale przede wszystkim zadbać o pracowników i partnerów w całym ich łańcuchu dostaw. To też szansa, aby na nowo, mądrze, usunąć z całej hierarchii organizacyjnej niepotrzebnych i złożonych kosztów. Starając się utrzymać dochód, wielu sprzedawców detalicznych sprzedaje też wszystko, co ma w magazynach, po znacznie obniżonych cenach w Internecie.

Podczas gdy wysiłki dużych firm na rzecz zrównoważonego rozwoju przyciągają uwagę, małe firmy są równie ważne w tej dyskusji. Wiele stworzyło modele biznesowe, produkty i koncepcje oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju.

Diana Walkiewicz ma nadzieję, że konsumenci zaczną ponownie szukać nowych wzorów, kiedy obostrzenia zaczną zanikać. Sama zauważyła zwiększone zainteresowanie: „Luzowanie obostrzeń, możliwość organizacji rodzinnych imprez, jak wesela, sprawiają, że kobiety szukają czegoś nowego. Wiele z nich przyznaje, że w ostatnich tygodniach po prostu stęskniła się za modą”. To sprawia, że w autorskich pracowniach, w których dobiera się stylizacje indywidualnie, nie masowo, zauważa się ruch.

Moda zmienia się sezonowo. Czy po okresie pandemii również w takim tempie będziemy oglądali zmiany kolekcji, letnie wyprzedaże jeszcze wiosną a zimowe jesienią? Diana Walkiewicz nie chce jeszcze dzisiaj prorokować: „To jak rzut monetą. Nikt nie wie jeszcze jak rozwinie się pandemia jesienią, co nas czeka w perspektywie kolejnych tygodni. Branża modowa zaczęła się szybko dostosowywać do nowych warunków, ale dzisiaj jest za wcześnie, aby rozmawiać o nowych printach i modelach. Jedno jest pewne, obroni się tylko jakość”.

Diana Walkiewicz przewiduje również, że wiele osób powróci do zupełnie innego środowiska pracy – takiego, w którym telepraca, elastyczne godziny pracy i nacisk na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym staną się nową normą. Komfort może stać się najważniejszym czynnikiem przy zakupie odzieży