Czy ten but jest różowy, czy szary? Dotarliśmy do oryginału!

Internauci z całego świata toczą spór o to, jaki kolor mają trampki na zdjęciu, które od kilku lat jest hitem sieci.

Różowo – biały czy szaro – zielony? Jaki kolor ma ten sportowy but? Ta zagadka „rozpaliła” internautów i wywołała żywe dyskusje. W komentarzach każdy pisze to, co widzi i wszyscy są przekonani, że mają rację.

Zdjęcie tych vansów znów krąży po internecie. A sama debata faktycznie rozpoczęła się w 2017 roku, kiedy jedna z mieszkanek Wielkiej Brytanii opublikowała zdjęcie butów na Twitterze, twierdząc, że są różowe, z czym nie zgadza się jej matka. Dla niej z kolei buty były szaro – niebieskie.

Kolorystyka tych butów wywołała w sieci prawdziwą wojnę. Zdjęcie trampek szybko obiegło Internet, a użytkownicy sieci toczą burzliwy spór o to, jaki mają kolor.

A co na to producent butów?

Buty w rzeczywistości są różowo – białe. W Internecie krąży kilka teorii, które mówią o dominacji prawej i lewej półkuli mózgu, w zależności od tego, jaki kolor butów widzimy na zdjęciu. Mówi się, że jeśli dominuje lewa półkula, zobaczysz kolor szary i zielony, a jeśli dominuje prawa półkula, na pewno zobaczysz różowy i biały.

Nie możemy ręczyć za tą teorię. Ale przy okazji możemy przypomnieć różnice w funkcjonowaniu ludzkiego mózgu.

Dominacja lewej półkuli występuje u osób, które podobno są bardziej logiczni, praktyczni i analityczni. Stawiają na twarde fakty. Z kolej osoby z dominującą prawą półkulą są bardziej pomysłowe i intuicyjne. Mają też zapatrywania artystyczne.

Dlaczego więc dokładnie inaczej widzimy kolory?

Eksperci faktycznie podjęli kroki, aby rozstrzygnąć tę zaciekłą debatę. Według Wally’ego Thoresona, profesora okulistyki (University of Nebraska Medical Center) za wszystko odpowiedzialne jest światło w tle: „Ludzie, którzy widzą różowy but, ich oko dostrzega niebieskie światło w tle. Ludziom, którzy widzą szary but, mózg wmawia, że ​​światło jest białe. W przypadku tego zdjęcia mózg również bazuje na wskazówkach z koloru dłoni trzymającej but. Mózg musi dokonać pewnego wyboru. Myślę, że ludzie są zaskoczeni, że to, co widzą, niekoniecznie jest tym, co widzi ich znajomy”.

Obuwie Vans ze zdjęcia jest w rzeczywistości różowe i jest sprzedawane w Internecie w Europie. Zdjęcie jest wykonane w trudnym oświetleniu i prawdopodobnie przy złych ustawieniach balansu bieli w aparacie, dlatego dostrzeganie na nim różnych barw nie świadczy o żadnym problemie ze wzrokiem czy zdrowiem psychicznym.

Oto oryginalny obraz bez lampy błyskowej.

Opracowanie: OK!magazyn