Czy można pracować z osteoporozą?

osteoporoza-czy mozna pracowac

Osteoporoza jest jedną z najpowszechniej występujących chorób cywilizacyjnych, a jej charakter jest przewlekły. Rozwija się na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości, co znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia ich złamań.

Osteoporoza dotyka osoby obu płci, ale częściej zmagają się z nią kobiety. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta zwłaszcza po przekroczeniu 60. roku życia. Znaczna część pacjentów wciąż pozostaje w tym wieku aktywna zawodowo, dlatego osteoporoza pozostaje nie bez wpływu na funkcjonowanie pacjenta w pracy.

Osteoporoza a praca

Osteoporoza może być poważnym problemem dla osób, których obowiązki zawodowe związane są ze specyficznym wysiłkiem fizycznym. Dotyczy to np. pracy wymagającej dźwigania, ponieważ podnosi ona ryzyko złamań kręgów. Wiele osób zatrudnianych jest też na stanowiskach wymagających wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej, co samo w sobie może być jedną z przyczyn osteoporozy. Jeżeli natomiast uprawiany zawód wiąże się z koniecznością długotrwałego przyjmowania pozycji stojącej, zwiększa się ryzyko urazów i dolegliwości bólowych. Osteoporoza może być problemem także dla osób, których praca wymusza prowadzenie nieregularnego trybu życia – np. częstych wyjazdów, które utrudniają dbanie o aktywność fizyczną czy regularne przyjmowanie leków.

Osteoporoza w życiu zawodowym

Większość pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nie rezygnuje z pracy. Objawy osteoporozy są często trudne do zaobserwowania i nieodczuwalne, dzięki czemu nie utrudniają wypełniania zawodowych obowiązków. O fakcie zachorowania powinno się jednak powiadamiać pracodawców, ponieważ pracownik może nagle potrzebować dodatkowego zwolnienia lekarskiego. Dzieje się tak w przypadku, gdy w trakcie wykonywania obowiązków nastąpi złamanie kości. Taka sytuacja może się wiązać z całkowitym wyłączeniem pracownika z życia zawodowego, nierzadko na kilka miesięcy. Konieczność długotrwałej utraty podwładnego będzie bardzo niekorzystna dla pracodawcy, dlatego powinien być przygotowany na taką okoliczność.

Wypełnianie obowiązków zawodowych przy osteoporozie

Jeżeli ryzyko wystąpienia złamania jest duże, miejsce pracy osoby chorej na osteoporozę powinno być odpowiednio dostosowane. W ten sposób można zminimalizować ryzyko potencjalnych obrażeń i urazów, spowodowanych np. upadkiem. Niektórzy pacjenci muszą całkowicie zrezygnować z pracy, jeżeli utrudnia ona leczenie osteoporozy. Terapia jest bowiem kompleksowa i wymaga nie tylko stosowania właściwie dobranych środków farmakologicznych, ale również wprowadzenia wielu zmian do stylu życia. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Norax Medical, dystrybutorem innowacyjnych urządzeń medycznych i weterynaryjnych.