Co warto wiedzieć o rezonansie magnetycznym?
Jednym z uniwersalnych badań, które wykonuje się w przypadku diagnostyki wielu chorób jest rezonans magnetyczny. Ze względu na swoją bezinwazyjność wynikająca z braku promieniowania jonizującego może być wykonywany nawet u kobiet ciężarnych, bez obawy o bezpieczeństwo przyszłej mamy i nienarodzonego dziecka.
Czym jest rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny jest badaniem pozwalającym na dokładne zobrazowanie narządów i tkanek całego ciała, bez wykonywania prześwietlenia i napromieniowywania go. Metoda ta pozwala na wykorzystanie bardzo silnego pola magnetycznego i fal radiowych. Jest to badanie diagnostyczne, które umożliwia wykrycie urazów, procesów chorobowych i stanów patologicznych. Rezonans magnetyczny nie przyczynia się do uszkadzania tkanek, pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych podczas jego wykonywania.
Jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego?
Jest wiele wskazań do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego, zaliczają się do nich między innymi bóle głowy. Badanie wykonuje się także w przypadku zaburzeń i schorzeń neurologicznych, gdy istnieje podejrzenie rozwoju stwardnienia rozsianego lub choroby Alzheimera. Rezonans magnetyczny zleca się przy zaburzeniach i wadach rozwojowych, to samo dotyczy zmian pourazowych układu kostno-stawowego.
Wskazaniem do jego przeprowadzenia będą także dolegliwości bólowe ze strony zarówno kręgosłupa, jak i stawów. Rezonans magnetyczny jest badaniem wykonywanym przy ogniskowych i schorzeniach narządów miąższowych (np. wątroby, trzustki, nerek). Lekarz zleca tego typu badanie, gdy dojdzie do zaburzenia odpływu żółci. Rezonans magnetyczny jest wykonany równolegle z badaniami przesiewowymi celu znalezienia zmian patologicznych oraz z badaniami różnych okolic działa przy stwierdzeniu chorób onkologicznych.
Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?
Przed wykonaniem rezonansu magnetycznego przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Na badanie należy przyjść bez biżuterii i innych cennych przedmiotów. Powinno się założyć luźną i wygodną odzież, która nie ma żadnych metalowych elementów. Jeżeli ma zostać podany kontrast, to konieczne jest bycie na czczo na minimum sześć godzin przed rezonansem.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego?
Istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego, dlatego najpierw muszą one zostać wykluczone. Badania nie wykonuje się u osób, które mają rozrusznik serca, metaliczne ciała obce w narządach, neurostymulator, pompę podającą leki, cewnik z metalowymi elementami, metalowe klipsy naczyniowe, metalowe implanty stomatologiczne, implanty ślimakowe.
Gdzie szybko wykonasz rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny można wykonać (bez skierowania, nawet tego samego dnia, również w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia) w centrum diagnostyki obrazowej Rex Medica – rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny, która oferuje najwyższej jakości badania obrazowe oraz konsultacje lekarzy różnych specjalizacji. Można zapisać się telefonicznie już w 24 godziny, do wyboru są trzy dogodne lokalizacje w Warszawie. W centrum diagnostycznym dostępne są badania takie jak RTG, USG, EMG. Można liczyć na konsultacje neurologiczne, neurochirurgiczne, ortopedyczne. W szereg personelu medycznego wchodzą ortopedzi, radiolodzy, reumatolodzy.