Co 2021 rok przyniesie w kulturze?

Z powodu pandemii wiele imprez w 2020 roku zostało odwołanych. Placówki kultury z niespotykanym wysiłkiem, ale równie szybko przeszły na działania on-line. Co ten rok przyniesie radomskiej kulturze? Przemyśleniami dzielą się Leszek Ruszczyk, Justyna Górska-Streicher, Ewa Witkowska i Kinga Maszczyńska.

Koronawirus prawie wszystkie formy działalności kulturalnej związane z udziałem publiczności, takie jak koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje filmów, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne, wernisaże czy udostępnianie zbiorów przez muzea sprowadził nam do przestrzeni wirtualnej.

Z jednej strony to ogromny plus. Wiele osób, choćby tylko z czystej ciekawości czy nudów, zajrzy na stronę muzeum, weźmie udział w koncercie on-line czy obejrzy spektakl. Z drugiej, dla tych, którzy chłoną wydarzenia kulturalne namacalnie, bezpośrednim swoim udziałem, to wciąż za mało.

Jaki zatem będzie rozpoczęty rok w radomskiej kulturze? Swoimi spostrzeżeniami dzielą się przedstawiciele radomskiej kultury.

Leszek Ruszczyk

Dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Wierzę, że rok 2021 przyniesie kulturze stabilizację i powrót do normalności i tego także wszystkim życzę. Czekamy na naszą publiczność i przygotowujemy się do kolejnych wystaw.

Już wkrótce w naszych murach zagości ekspozycja „Historie w torebkach zaklęte”, gdzie zaprezentowanych zostanie ponad 300 torebek, zaczynając od tych z XIX wieku, a kończąc na II połowie XX wieku. Będą także stroje damskie z różnych epok (XIX-XX w.) oraz obrazy ukazujące wizerunki kobiece.

Przygotowujemy także wystawę „Radomian Portret Własny”. Na wystawie zaprezentujemy około 100 portretów w formie zdjęć i obrazów najwybitniejszych radomianek i radomian. Będzie to wyjątkowa opowieść malowana portretem o historii naszego miasta.

Mam nadzieję, że ludzie spragnieni kontaktu z drugim człowiekiem, ze światem zewnętrznym, tłumnie ruszą do muzeów, w tym do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jesteśmy gotowi i z ogromną niecierpliwością czekamy na radomian i nie tylko. Wierzę, że wrócą spokojniejsze czasy i wszyscy z większą pokorą oraz szacunkiem dla ludzi będziemy łaknąć kultury, a Muzeum im. Jacka Malczewskiego jak zawsze będzie miało bogatą ofertę.

Justyna Górska-Streicher

Dyrektor OKiSz Resursa Obywatelska

Ubiegły rok był wyjątkowo trudny dla wszystkich z nas. Pandemia wymagała od nas zmian praktycznie całego trybu życia. W trosce o bezpieczeństwo musieliśmy pozostać w domu i ograniczać się do konieczności zaspokajania podstawowych potrzeb.

Szczęśliwie, pracownicy kultury nie zapomnieli, że jedną z najistotniejszych z nich jest uczestnictwo w działaniach o charakterze duchowym, wymagającym od nas nieco większego wysiłku intelektualnego. Bez kultury i troski o nasze dziedzictwo zatracilibyśmy wszak naszą tożsamość.

Przeniesienie działań do przestrzeni wirtualnej to w większości przypadków ogromny sukces polskiej kultury. Tyle tylko, że nic i nigdy, nie zastąpi kontaktu człowieka z człowiekiem. Miejmy więc nadzieję i patrzmy z optymizmem w rok 2021, który być może otworzy dla nas nowe przestrzenie kontaktu, utrzymując dobrze, choć z konieczności, przepracowaną formułę zdalną, ale i wracając do tradycyjnej formy, czego sobie i Państwu bardzo życzę.

Dla radomskiego środowiska kulturalnego, dla animatorów, regionalistów i mieszkańców miasta otworzy swoje drzwi Kamienica Deskurów – zabytek w nowej odsłonie, który stanie się miejscem spotkań, kreacji i rozwoju. Myślę, że my wszyscy pracownicy Resursy, najstarszej miejskiej instytucji kultury z niecierpliwością oczekujemy chwili, w której będziemy mogli serdecznie powitać Państwa w gościnnych progach nowego obiektu.

Ewa Witkowska

Zastępca kierownika Muzeum Witolda Gombrowicza

Wszyscy jesteśmy zmęczeni pandemią i bardzo chcemy powrotu do normalności. Wytchnienia szukajmy zatem w kulturze, a przede wszystkim w literaturze. Mimo braku dostępu do wydarzeń na żywo, czas pandemii pokazał nam, że możemy sięgać zarówno po inne formy komunikowania się, jak też po inne formy uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Ale przede wszystkim możemy sięgać po książki. I do tego najmocniej zachęcamy.

Co przyniesie Muzeum Witolda Gombrowicza 2021 rok? Mam nadzieję, że powrót do spotkań z zaproszonymi gośćmi, z publicznością, za którą tak bardzo tęsknimy. To właśnie publiczność daje nam energię do działania. Wierzymy, że już wiosną tego roku będziemy mogli zaprosić gości do Muzeum Witolda Gombrowicza i znów organizować wydarzenia literackie, dyskusje, monodramy, wykłady, koncerty. Jeśli nie w salach wsolskiego pałacu, to w plenerze.

Przed nami wyjątkowy rok, zamierzamy bowiem zorganizować dwa festiwale „Opętani Literaturą”: pierwszy z nich – planowany właśnie na wiosnę – to festiwal przeniesiony z ubiegłego roku, kiedy ze względu na pandemię nie mogliśmy zorganizować tylu wydarzeń, ile zaplanowaliśmy. Drugą odsłonę „Opętanych Literaturą” planujemy tradycyjnie na jesień, festiwal będzie towarzyszył właśnie rozpoczętej VI edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Tegoroczna edycja Nagrody też jest wyjątkowa, będziemy przyznawać – poza nagrodą finansową – również wyjątkowe wyróżnienie dla jednego z pisarzy: miesięczną rezydencję literacką w Vence na południu Francji, gdzie ostatnie lata spędził Witold Gombrowicz. O tym, który z pisarzy ubiegających się o Nagrodę będzie mógł jechać na Riwierę Francuską, zdecyduje oczywiście kapituła konkursu.

Kinga Maszczyńska

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

Jaki dla instytucji kultury będzie rok 2021, to wszystko zależy, jaka zostanie opracowana strategia działania dla danej placówki. Mając doświadczenie z poprzedniego roku możemy chociaż mniej więcej przewidzieć jak będzie przebiegał rozwój epidemii, a co za tym idzie, kiedy instytucje mają szanse na jakiekolwiek działania w realu.

Tu jednak należy być bardzo ostrożnym w planowaniu, bowiem społeczeństwo obawiając się o swoje zdrowie, nie powróci do tak aktywnego uczestnictwa w oferowanych wydarzeniach, jak w latach poprzednich. Te instytucje, które mają do wykorzystania przy instytucji przestrzeń otwartą na świeżym powietrzu, i mogą tam przenieść część swoich wydarzeń, będą w okresie letnim miały większe szanse na realizację swoich planów.

Tworząc plany na rok bieżący, ważną sprawą jest wykorzystanie danych z 2020 roku, jeśli chodzi o działania online, bo jednak właśnie tam musimy przenieść większą część wydarzeń. Koniec roku był pewnie w każdej instytucji czasem podsumowań, jakie wydarzenia zaspakajały potrzeby sympatyków, co możemy robić lepiej, co zmienić, z czego zrezygnować a co nowego zaplanować.

Wnioski, strategia, kreatywność i wiedza dadzą instytucjom kultury szansę na sprawne funkcjonowanie przez cały 2021 rok, pomimo epidemii.