Bon turystyczny. Jak z niego skorzystać? Czy uzdrowi turystykę?

Czym jest, w jaki sposób można się o niego ubiegać i czy w końcu jest remedium na kryzys w branży turystycznej, zwłaszcza w regionie radomskim.

Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami bony turystyczne miały mieć wartość 1000 złotych i przysługiwać każdej osobie zatrudnionej na umowie o pracę, zarabiającej mniej niż 5200 zł.

Ostatecznie stanęło na 500 złotych dla osób pobierających świadczenie 500+. Opiekunowie rodziców niepełnosprawnych, oprócz bonu turystycznego dostaną także dodatkowe 500 złotych na każde dziecko. W tym przypadku także będzie ono wypłacane w formie bonu.

Bonem będzie można płacić wielokrotnie – czyli nie trzeba będzie wydać całości środków za jednym zamachem. Bon nie podlega wymianie ani na gotówkę, ani na jakikolwiek inny środek płatniczy. Jednocześnie nie będzie obłożony podatkiem dochodowym.

Bonem będzie można opłacić na przykład pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym. Prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygasa 31 marca 2022 roku. Jego uzyskanie będzie możliwe, poprzez zarejestrowanie się na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po weryfikacji wniosku, bon zostanie przyznany w postaci dedykowanej. A to oznacza, że dany bon będzie przypisany do jednej rodziny i nie będzie można nim „handlować”. Będzie się go podawało na przykład w hotelu, który otrzyma przelew po kilku dniach. Bon obejmuje tylko wyjazdy krajowe!

Nie opłacisz bonem posiłku

W ustawie nie ma również mowy na przykład o wydatkach ponoszonych w lokalach gastronomicznych. Jak tłumaczy wiceminister rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy, środki z bonu turystycznego można przeznaczyć na usługi gastronomiczne w jednym wypadku – kiedy są częścią składową większego pakietu. Można się domyślać, że chodzi o sytuacje, gdy posiłki są wliczone w cenę pokoju hotelowego lub gdy są elementem kompleksowej oferty turystycznej. O sfinansowaniu z bonu posiłku w losowo wybranej restauracji w turystycznej miejscowości trzeba jednak zapomnieć. Bonu turystycznego nie będzie można też wydać na wiele atrakcji takich jak karuzele czy dmuchane zamki jeśli nie są częścią większej oferty.

Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Czy skorzysta na tym branża turystyczna

Jak tłumaczy Ministerstwo Rozwoju celem programu jest wzrost ruchu turystycznego w naszym kraju. Skorzystać ma na tym kilkadziesiąt tysięcy podmiotów, w tym hotelarze, organizatorzy turystyki i agenci turystyczni. Według roboczych szacunków około 15 procent z nich to duże przedsiębiorstwa (duże sieci hotelowe, korporacje touroperatorów). 85 procent – czyli zdecydowana większość – to mikro, małe i średnie firmy.

Czy bon turystyczny rzeczywiście jest remedium na kryzys w branży turystycznej, zwłaszcza w regionie radomskim?

Dorota Waga, prezes zarządu spółki, która jest właścicielem Hotelu Sielanka nad Pilicą, uważa, że w obecnej sytuacji każda pomoc jest cenna, co nie oznacza, że bon jest zbawieniem dla sektora hotelarskiego: „Niektóre firmy ze względu na swój charakter skorzystają z tej formy pomocy bardziej, niektóre mniej. Uprzywilejowane będą tu hotele resortowe, kierujące swoją ofertę do rodzin dziećmi. Na pewno destynacja będzie ogrywała tu dużą rolę. Standardowo morze i góry to miejsca turystycznie uprzywilejowane. Bony turystyczne wygasną z końcem marca 2022 roku, co oznacza że niektóre firmy będą beneficjentami tej pomocy w dalszej przyszłości”.

W wielu miejscach w kraju brakuje już wolnych rezerwacji w okresie wakacyjnym. Zainteresowaniem zaczynają się również cieszyć pakiety związane z pobytami weekendowymi. Jednak zamrożenie turystyki na 2 miesiące w związku z pandemią, spowodowała spadek obrotów w branży o 100 procent. Odbudowanie obrotów jest praktycznie niemożliwe. Potwierdza to Dorota Waga: „Hotele takie jak nasz straciły wszystkie rezerwacje biznesowe, duże imprezy , wesela , pobyty drużyn piłkarskich. Wzrost zainteresowania pobytami weekendowymi, choć bardzo cieszy nie wyrówna poniesionych strat”.

Trzeba zwrócić uwagę, że nie we wszystkich hotelach będziemy mogli zapłacić środkami z bonu. Podobnie z usługami firm oferujących obozy czy kolonie.

Jak wyjaśnia Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, na stronie internetowej POT będzie można znaleźć listę przedsiębiorców, u których zrealizować będzie można bon. Przedsiębiorcy ci będą wcześniej zweryfikowani przez pracowników POT. Z kolei Marek Kamieński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych uważa, że bon kierowany bezpośrednio dla dzieci i młodzieży, może się okazać jedynym źródłem pomocy, aby młodzi Polacy mogli pojechać na wakacje.

To sprawia, że wiele hoteli czy pensjonatów, która do tej pory nie miała w ofercie pakietów rodzinnych, zaczyna je wprowadzać. Na uprzywilejowanej pozycji są oczywiście ośrodki, które położone są z dala od centrów miast, położone na znacznym terenie, który mogą wykorzystać organizując dodatkowe zajęcia.

Hotel Sielanka nad Pilicą, jak zaznacza Dorota Waga, już ma w ofercie pobyty rodzinne, w których nie brakuje atrakcji dla najmłodszych: „Nadchodzące miesiące wykorzystamy na ruch na świeżym powietrzu, zajęcia sportowe i rekreacyjne mające na celu zbudowanie odporności na jesień. Dysponując 100 hektarowym terenem, położonym na obszarze Natura 2000 nad rzeką Pilicą na skraju Puszczy Stromeckiej dajemy możliwość spędzania wolnego czasu z dala od zatłoczonych szlaków turystycznych”.

Hotel Sielanka nad Pilicą. Foto: Facebook.com

Rola samorządów

Promocja turystyki regionalnej, zwłaszcza południowej części województwa mazowieckiego jest wyzwaniem dla władz.

Choć region jest bogaty kulturowo, może pochwalić się bogatą historią, to jednak wciąż brakuje wyraźnych działań samorządowców, aby zainteresować turystów do przyjazdu, zwiedzania i kilkudniowych pobytów. Szeroko rozumiana turystyka (w tym ekologia, ochrona dziedzictwa przyrodniczego, bezpieczeństwo, promocja kultury i dziedzictwa historycznego) przyczynia się do zwiększenia wzrostu i rozwoju lokalnych społeczności.

Brakuje kompleksowego serwisu informacyjnego (turystycznego), które zachęcałoby do odwiedzin, wyboru atrakcji i zaplanowania wolnego czasu. A odpoczynek w atrakcyjnym środowisku, rozumianym oczywiście przez każdego z nas trochę inaczej, jest dzisiaj poszukiwaną informacją. Potwierdza do Dorota Waga: „Bardzo ważna jest rola samorządów w promocji turystyki regionalnej. Rozwój turystyki napędza koniunkturę gospodarczą, co w obecnej sytuacji jest dodatkowym impulsem w walce z kryzysem”.