Black Friday to ściema. Oto lista produktów, które były już tańsze

Polacy pokochali Black Friday. Specjalną ofertę ma większość sklepów, tak stacjonarnych, jak i internetowych. Ale okazuje się, że wiele z cenowych okazji to tylko przysłowiowa ściema! Zwłaszcza jeśli polujesz na telewizor, komputer czy sprzęt AGD.

Wielkie promocje to mit. Średnio w ubiegłym roku polskie sklepy obniżyły ceny jedynie o 5,5 procenta, aby za chwilę je podnieść z okazji Cyber Monday. Już o tym pisaliśmy, powołując się na ubiegłoroczne badania firmy Itmagination.

Tegoroczne zapowiedzi zniżek są zachęcające, sprzedawcy przelicytowują się w procentach – 30, 40, 50 procent taniej. Ci, którzy planują zakup telewizora, sprzętu AGD albo elektronicznych gadżetów, czekają wręcz na Black Friday, bo w tych dniach produkty tanieją.

Black Friday często jest wykorzystywany przez nieetycznych handlowców

Patentów jest całe mnóstwo. Jedni podwyższają ceny przed tymi dniami, żeby w kulminacyjnym momencie je obniżyć. Inni wyprzedają starsze modele urządzeń ze zniżkami, sugerując konsumentom, że są one… najnowsze. Jeszcze inni obniżają ceny, pisząc, że „po raz pierwszy jest tak tanio”, podczas gdy wcześniej artykuły były już w promocji, a ceny były nawet niższe.

Jeżeli wpadniemy już w szał piątkowych zakupów, nie dajmy się oszukać. Pod tym linkiem dostępna jest wyszukiwarka cen produktów, która umożliwia porównanie cen z ostatnich kilku miesięcy. Jej autor wyjaśnia, że strona działa dzięki pracy bota, który kilka razy w miesiącu sprawdzał ceny produktów w sklepach z elektroniką.

Na tej właśnie stronie autorzy zadali sobie trud i w różnych polskich sklepach, głównie elektromarketach (stacjonarnych i online), przeanalizowali „cenowe okazje”.

Pokazano ceny z 23 listopada, czyli już z wyprzedaży, a obok ceny tych samych artykułów z ostatnich 6 miesięcy. Okazało się, że wiele z nich było już tańszych, były na nie promocje i można je było kupić znacznie taniej niż podczas „najtańszego Black Friday”.

Przykładów jest wiele. Ale pokazuje to skalę, jaką handlowcy mamią klientów. NIe bójmy się nawet użyć słowa – jak ściemniają!

Telewizor LG OLED77W8PLA kosztuje w jednym ze sklepów 35 990 zł. Wcześniej był dostępny za 10 991 zł mniej. Z kolei kamera termowizyjna FLIR E8-XT kosztuje 15 699 zł, a była już tańsza o 4859,01 zł.

Inny przykład – laptop MSI GE66 Raider i9-10980HK 16GB 1000GB SSD GF-RTX 2080 Super Max-Q W10 za 14 999 zł na Black Friday? To prawdziwa okazja, tyle tylko, że ów laptop można było wcześniej kupić za 2500 zł mniej.

Takich przykładów jest wiele. Sprawdźcie, zanim skorzystacie z „okazji”.

Źródło: Fakefriday.org, OK!magazyn; Wprost