Będą pieniądze na pompy ciepła i fotowoltaikę. Ile można dostać w ramach programu „Czyste powietrze”?

fotowoltaika

Programy dofinansowujące m.in. pompy cierpła i instalacje fotowoltaiczne prawdopodobnie powrócą. Wicepremier Jadwiga Emilewicz potwierdza, że będą one częścią Krajowego Planu Odbudowy.

Jak powiedziała w „Zielonym poranku” Gazeta.pl wicepremier Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu rozwoju, jej ministerstwo zawalczy o powrót programu „Czyste powietrze”.

Od kiedy wystartuje nabór wniosków do kolejnych edycji programów? „Raczej nie od samego początku roku” – twierdzi Jadwiga Emilewicz. Programy mają zostać wpisane do Krajowego Planu Odbudowy, a ten musi zostać zaakceptowany przez Komisję Europejską.

Źródłem finansowania będą pieniądze z Unii Europejskiej. Rozdziałem środków i przydzielaniem ich zajmuje się Instrument na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Polska dostanie w ramach podziału 57 mld euro, na dotacje i kredyty.

Program „Czyste powietrze” dotyczy osób remontujących domy. Można wnioskować w ramach programu nawet o 20 tys. zł. Jeśli wniosek się rozszerzy o proekologiczne inwestycje – panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, dotacja może wynieść nawet 30 tys. zł.

Dzięki programowi rząd (i wszystkie unijne rządy) walczy o modernizację domów, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i likwidację smogu oraz emisji CO2. Jak podaje resort rozwoju budżet programu „Czyste Powietrze” na lata 2018-2029 wynosi 103 mld zł. Na razie (dane z końca kwietnia) wydano ułamek tej kwoty – 2,8 mld zł.

Wicepremier przyznała, że zainstalowane w tym roku ponad 70 tysięcy mikroinstalacji to ilość imponująca. „Nawet w tym kryzysowym, pandemicznym roku, wzrost w pierwszym półroczu to 40 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku” – powiedziała. „Polacy pokochali energię ze słońca. Widzimy to przejeżdżając przez Polskę” – przyznała Emilewicz.

Źródło: gazeta.pl