Na wystawie zaprezentowane zostaną baśnie i legendy dotyczące nie tylko Radomia, ale również Skaryszewa, Jedlińska, Kotarwic, Iłży, Szydłowca czy Drzewicy.
W Muzeum im. Jacka Malczewskiego wielokrotnie przygotowywane były wystawy dla dzieci i dorosłych, ale do tej pory nie było wystawy dotyczącej baśni i legend o samym Radomiu i Ziemi Radomskiej. „Dawno, dawno temu. Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej” to wystawa prezentująca opowieści, te popularne i te mniej znane, dotyczące powstania Radomia i okolic. Ekspozycja przeznaczona będzie przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale każdy miłośnik naszego regionu znajdzie tu wiele ciekawostek.

Pokazane będą najważniejsze podania dotyczące powstania Radomia, tego skąd wzięła się nazwa najstarszego miejsca w Radomiu (Piotrówka) jak również późniejsze, związane z Esterką czy ze słynną mieszczką radomską, która przeciwstawiała się żołnierzowi szwedzkiemu – opowiada Grzegorz Kościelniak, kurator wystawy
— Grzegorz Kościelniak, kurator wystawy
Na wystawie zaprezentowane zostaną także baśnie i legendy dotyczące miejscowości na terenie Ziemi Radomskiej: Skaryszewa, Jedlińska, Kotarwic, Iłży, Szydłowca czy Drzewicy.
Legendy prezentowane będą poprzez zaaranżowane sceny z wykorzystaniem lalek i pacynek pochodzących z różnych instytucji kultury w Polsce, m.in. z Muzeum Bajek w Kielcach, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Teatru Groteska z Krakowa, czy Teatru Lalek Arlekin z Łodzi.
Wystawa powstałą w oparciu o baśnie i legendy autorstwa Oskara Kolberga, Zenona Gierały i Ewy Nowakowskiej.
Inauguracja wystawy odbędzie się 6 grudnia o godzinie 14 na profilu Facebook Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Ekspozycja prezentowana będzie do 31 marca 2021 roku. Dostępna będzie również na stronie internetowej muzeum.
