Aparat ortodontyczny klasyczny a samoligaturujący, sprawdź różnice!

piękny uśmiech ortodoncja

Dla osób, które marzą o idealnie pięknym uśmiechu, aparat ortodontyczny jest często jedyną, a przy tym bardzo skuteczną metodą leczenia wad zgryzu oraz krzywo wyrastających zębów. W dzisiejszych czasach możemy skorzystać z wielu rozwiązań, które różnią się między sobą budową, wyglądem czy sposobem leczenia. Wśród nich najczęściej wykorzystuje się klasyczny aparat ortodontyczny oraz aparat samoligaturujący. Czym się różnią? Przekonajmy się.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparat ortodontyczny niejedno ma imię. W dzisiejszych czasach możemy skorzystać z różnych rozwiązań po to, by zapewnić sobie jak najlepsze efekty leczenia, jak również maksymalny komfort i dobre samopoczucie. Wśród podstawowych trzech rozwiązań wymienić możemy aparaty ruchome, stałe oraz samoligaturujące. Czym charakteryzują się poszczególne z nich? O tym poniżej.

Aparat ruchomy

Aparat ruchomy, jak sama nazwa wskazuje, nie jest na stałe przytwierdzony do naszych zębów – możemy go w każdej chwili wyjąć (by np. zadbać o higienę jamy ustnej). Ma postać płytki, której zadaniem jest rozszerzanie górnych i dolnych łuków zębowych tak, by wszystkie zęby miały dostatecznie dużo miejsca i wyrżnęły się w odpowiedniej pozycji. Aparat ruchomy stosowany jest w leczeniu ortodontycznym dzieci, które nie zakończyły fazy wzrostu.

Aparat stały

Tradycyjny aparat stały stosowany jest zarówno w leczeniu młodzieży, jak i dorosłych. Składa się on z zamków ortodontycznych, które przyklejane są za pomocą specjalnego kleju do powierzchni zęba oraz drutów mocowanych do zamków. Mocowanie odbywa się za pomocą specjalnych gumek, które nazywamy ligaturami. Mają one na celu utrzymać drut w odpowiedniej pozycji na łuku zębowym. Nie da się ukryć, że ten typ aparatów ortodontycznych wciąż jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych.

Aparat samoligaturujący

Jak możemy się domyśleć, w aparacie samoligaturującym nie ma już potrzeby stosowania specjalnych gumek. Choć jego zakładanie jest bardzo podobne i również mamy do czynienia z zamkami naklejanymi na zęby, nieco różni się od klasycznych aparatów. Zamki te są bowiem wyposażone w specjalne klapki, które utrzymują drut we właściwym miejscu. Jest to rozwiązanie nie tylko skuteczniejsze, ale również łatwiejsze w utrzymaniu higieny i zwiększające płynność przemieszczania się zębów.

Zalety aparatów samoligaturujących

Samoligaturujący aparat na zęby to rozwiązanie, które ma coraz więcej zwolenników. Nie ma w tym nic dziwnego – ma bowiem wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy przede wszystkim estetykę oraz komfort noszenia.

Brak gumowych elementów sprawia, że aparat jest bardziej płaski, mniej widoczny, a przy tym nie powoduje problemów z utrzymaniem higieny. O wiele łatwiej jest nam tutaj oczyścić zęby z płytki nazębnej oraz resztek pożywienia. To jednak nie wszystko. Aparat samoligaturujący może przyspieszyć czas leczenia wady zgryzu, a przy tym jego noszenie jest o wiele bardziej wygodne.

Sporą zaletą jest również fakt, że nie wymaga aż tak częstych wizyt kontrolnych, jak tradycyjny aparat ortodontyczny. Warto wspomnieć także o tym, że łuki działają z mniejszą siłą, dzięki czemu leczenie nie jest bolesne.

Ceny aparatów samoligaturujących

Jak widzisz, aparat samoligaturujący ma wiele zalet, przez co jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Niestety, ma również jedną, słabszą cechę. Jest nim jego cena, która jest znacznie wyższa, niż w przypadku klasycznego aparatu metalowego.

Obecnie koszt założenia aparatu ortodontycznego zwykłego wynosi bowiem ok. 3000 złotych (w cenie tej znajdują się nie tylko łuki aparatu, ale również plan, diagnostyka i kontrole). Aparat samoligaturujący się to wydatek, który wynosić może od 3500 złotych w górę. Cena może wzrosnąć, jeśli zdecydujemy się na aparat estetyczny.

Nie da się ukryć, że dla wielu osób jest to spory wydatek. Na szczęście, w dzisiejszych czasach nie musimy nadwyrężać portfela, by cieszyć się pięknym uśmiechem. Pamiętajmy bowiem o rozwiązaniu, jakim są raty medyczne na leczenie i zabiegi (mediraty.pl). Dzięki nim wydatek związany z założeniem aparatu ortodontycznego staje się znacznie mniej dotkliwy.