Antysmogowy mural. A może wziąć przykład z Warszawy?

CONVERSE_City_Forests

Były już billboardy antysmogowe marek Volvo i Aviva, a nawet chodnik, który oczyszcza powietrze ze spalin. Można je znaleźć w Krakowie i Warszawie. Teraz przyszedł czas na proekologiczne murale.

Polskie miasta należą do czołówki z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Nie inaczej jest w Radomiu, gdzie w sezonie jesienno – zimowym czujniki smogowe pokazują wysokie wartości.

Marka Converse ruszyła z nową, proekologiczną akcją „City Forests”, w ramach której w 14 miastach na całym świecie pojawiły się niezwykłe murale pochłaniające zanieczyszczenia, które są równowartością zasadzenia globalnie 3000 drzew. Jeden z nich znaleźć można w Warszawie, przy stacji Metro Politechnika.

Jak działa taki mural? Do jego wykonania wykorzystane zostały farby fotokatalityczne. Dwutlenek tytanu, który jest ich składnikiem aktywnym, sprawia, że zanieczyszczenia zamieniane są w bezpieczne azotany i węglany. Jednym słowem farba imituje naturę pochłaniając zanieczyszczenia z powietrza.

Converse-City_Forest
Foto: materiały prasowe

Chodniki antysmogowe

Walka ze smogiem trwa w najlepsze. Przykładem jest chodnik przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie oraz w Krakowie przy ulicy Pawiej. Betonowe płyty pochłaniają pyły i spaliny.

Sekretem jest antysmogowe podłoże składające się ze specjalnej mieszanki betonu. Opadające na chodnik szkodliwe dla człowieka związki pochodzące ze spalin samochodowych, przy udziale promieni słonecznych, rozkładane są do postaci nieszkodliwej dla środowiska, podobnej do stosowanych przy nawożeniu roślin. A deszcz spłukuje je do ziemi.

Na pomysł, aby w Krakowie pilotażowo powstał antysmogowy chodnik wpadli radni miejscy. Koszty jego budowy są o ok. 20 procent wyższe od zwykłych betonowych nawierzchni. Jednak jego zaletą jest redukcja szkodliwych tlenków azotu. Teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje o 30 procent niższe stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłej nawierzchni chodnika.

W Warszawie z kolei w planach jest już budowa kolejnych 6 tysięcy metrów kwadratowych trotuarów z wykorzystaniem tej technologii.

chodnik-antysmogowy-warszawa_3
Foto: ZDM Warszawa

Według statystyk Unii Europejskiej pod względem poziomu zanieczyszczeń powietrza Polskę wyprzedza tylko Bułgaria (przekracza normy wyznaczone na 2020 rok w 83 procentach miast, Polska – w 72 procentach).

A w Stanach powietrze oczyszczają dachówki

Podobne rozwiązanie – wykorzystania elementów miejskiej architektury do walki z zanieczyszczeniami powietrza – wprowadziła w Stanach Zjednoczonych firma 3M. Wypuściła na rynek dachówki wyposażone w specjalne granulki redukujące smog. Działają na takiej samej zasadzie jak chodniki wykonane z cementu fotokatalitycznego: wykorzystują światło słoneczne do fotokatalizy i zmieniają szkodliwe cząsteczki smogu w jony rozpuszczalne w wodzie.

Źródło: materiały prasowe, Zarząd Dróg w Krakowie, Zarząd Dróg w Warszawie