Anima Urbis 2020. Tym razem nie na żywo a wirtualnie

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez Anima Urbis, czyli poszukiwanie duszy miasta, w związku z pandemią odbywać się będzie w Internecie. Będzie ono poświęcone wydarzeniom sprzed 100 lat.

Wszystkie atrakcje tegorocznej imprezy, która przebiegać będzie pod hasłem „Radomskie miejsca pamięci A.D. 1920”, zostaną udostępnione według harmonogramu, już w najbliższą sobotę, 20 czerwca, na facebookowym profilu Resursy Obywatelskiej.

Harmonogram

godz. 20 – „Radomskie miejsca pamięci A.D. 1920”
wirtualny spacer śladami radomskich wypadków roku 1920 – przewodnik dr Adam Duszyk

w przerwie: „Wojenko, wojenko” – wersja instrumentalna Retro Brass Quintet

godz. 20.30 – „Taka młoda, a już sufrażystka”
inscenizacja fragmentów przemówień radomskich działaczek, emancypantek, kobiet postępowych: Marii Walewskiej i Marii Kelles-Krauz w wykonaniu aktorek Teatru Poszukiwań

w przerwie: „Przybyli ułani”, „Jak to na wojence ładnie” – wersja instrumentalna Retro Brass Quintet

godz. 21 – „Bolszewika goń!” – farsa „Ciotka Karola” na podstawie tekstu Brandona Thomasa w wykonaniu Teatru Resursa, reżyseria Robert Stępniewski; została prezentowana w Radomiu w sierpniu 1920 roku przez Teatr Polski Macierzy Szkolnej pod dyrekcją Tadeusza Wołowskiego w Kinie CORSO (późniejszy „Bałtyk” i
„Atlantic”)

w przerwie: „My Pierwsza Brygada” – wersja instrumentalna Retro Brass Quintet

godz. 21.30 – „Twoje życie za moje życie” – premiera filmu dokumentalnego o Teresie Grodzińskiej, bohaterskiej sanitariuszce, pierwszej kobiecie odznaczonej Krzyżem Virtuti Militari

Adam Duszyk – polski historyk, doktor nauk humanistycznych, popularyzator historii Radomia. Od 2006 roku pracuje w VI LO im. Jana Kochanowskiego. W latach 2007
-2010 był prezesem Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Obecnie, oprócz pracy dydaktycznej, poświęca się przygotowaniu koncepcji funkcjonowania Muzeum Historii Radomia w Domu Gąski i Esterki.

Retro Brass Quintet to klasyczny kwintet dęty blaszany. W swoim repertuarze posiada utwory z okresu międzywojennego, jak również największe przeboje jazzowe z wczesnych lat 50. i 60. Formację powstałą w 2017 r. tworzą studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie: Wojciech Komorzycki – trąbka, Paweł Janus – trąbka, Dariusz Thieu Quang – waltornia, Kamil Pasikowski – puzon oraz Krzysztof Pyrkosz – tuba.

„Twoje życie za moje życie” – film dokumentalny w reż. Elwiry Dzikowskiej zrealizowany przez Studio Filmowe Resursy w 2020 r. Opowiada o życiu i działalności Teresy Grodzińskiej – młodej polskiej sanitariuszki, uczestniczki wojny polsko-bolszewickiej, pierwszej kobiety odznaczonej Orderem Virtuti Militari.
W filmie wspomnieniami o Grodzińskiej dzielą się członkowie jej rodziny, warstwę historyczną przybliża znany historyk i regionalista – Przemysław Bednarczyk.
Zdjęcia do filmu autorstwa Damiana Drabika wykonano w miejscowości Jaszowice, rodzinnej wsi bohaterki oraz na terenie dawnego Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie, gdzie Grodzińska przygotowywała się do swojej służby.