Jeśli szokują Cię ceny owoców, rosnące z dnia na dzień, w polskich sklepach, to te, z naszej listy są nieprzyzwoicie drogie. Dla najbardziej luksusowych organizowane są nawet specjalne aukcje, na których można wylicytować upragniony okaz.

Truskawka Bijin-hime

To truskawka, która jest najdroższą do znalezienia na jakimkolwiek rynku. Jest to też największa truskawka do kupienia na świecie. Produkowane są w niewielkich ilościach (zwykle tylko około 500 sztuk na sezon) i każda z nich waży ponad 100 gramów.

To trzy do czterech razy więcej niż nasza tradycyjna truskawka w Polsce.

Ta niesamowita odmiana truskawki jest produkowany w Japonii. Cena za sztukę? Nawet 4000 dolarów amerykańskich! Przy obecnych kursach dolara to ponad 17 tysięcy złotych.

Gruszki w kształcie Buddy

Owoc został opatentowany przez chińskiego rolnika z prowincji Hebei. Gdy tylko gruszki zaczynają rosnąć, rolnik zamyka je w plastikowych formach Buddy. Owoce przyjmują wówczas kształt foremki, dzięki czemu mają nietypowy wygląd Buddy. Cena? Około 8,50 euro za sztukę.

Wysoka cena to wynik chińskiego mitu mówiącego, że jeśli zjesz magiczny owoc w kształcie Buddy, możesz stać się nieśmiertelny.

Bardzo sprytne posunięcie marketingowe. Ale dzięki temu gruszki rozchodzą się jak gorące bułeczki.

Ananas z Kornwalii

Najdroższe ananasy pochodzą z jednego z najpopularniejszych ogrodów botanicznych Wielkiej Brytanii. Za jeden owoc trzeba zapłacić nawet 16 tysięcy dolarów amerykańskich. To blisko 70 tysięcy złotych!

Co wpływa na taką cenę? Metoda uprawy. Owoc został wyhodowany pod stertą słomy, obornika i moczu. Taka kombinacja pozwoliła na wzrost ananasów w chłodniejszym klimacie, a to uczyniło go, podobno, wyjątkowym.

Rubinowe Winogrona

Można je znaleźć tylko w jednym regionie Ishikawa w Japonii. To, co w nich wyjątkowego, to duży rozmiar owoców w kiści – średnio są wielkości piłeczki do ping- ponga. Ta rasa winogron znana jest z wysokiej zawartości cukru i niskiej kwasowości. Mówi się, że to jedno z najbardziej soczystych winogron na świecie.

Cena? Jedynie 400 dolarów amerykańskich za pojedyncze winogrono. Pęk tych słodkich czerwonych winogron sprzedano niedawno za 11 tysięcy dolarów amerykańskich.

Arbuz Densuke

Ta odmiana jest rzadkością – pojedynczy owoc waży około 11 kilogramów i ma ciemną skórkę. Zbiera się je w okresie letnim, a z pierwszego zbioru osiąga się niewielką liczbę 65 sztuk, co świadczy o ich wyjątkowości.

Często ta wyjątkowa odmiana sprzedawana jest na aukcjach, gdzie 8-kilogramowe sztuki osiągają cenę nawet 6000 dolarów amerykańskich. Wysoka cena wynika z tego, że są to pierwsze sprzedawane tego typu owoce w danym sezonie.

Melon Yubari King

Okazyjnie można kupić je nawet za 700 zł za sztukę. W maju 2019 roku dwa melony z Hokkaido sprzedano na aukcji za 5 milionów jenów, czyli za ponad 175 tysięcy złotych!

Jak hoduje się najdroższy melon na świecie? Na początku rolnicy upewniają się, że wybierane są najlepsze nasiona, a następnie usuwają wszystkie pąki kwiatowe z wyjątkiem jednego, aby melon nie musiał konkurować z innymi owocami o składniki odżywcze. Uprawiane są w szklarniach na glebie bogatej w popiół wulkaniczny.