5 lekcji życia jakie daje nam… Forrest Gump

Forrest Gump to świetny film i książka, pełne lekcji życia, które nas pobudzają i sprawiają, że chcemy cieszyć się jego pełnią. To arcydzieło przemówi zarówno do młodych, jak i starszych. Dlaczego? Ponieważ ostatecznie utożsamiamy się z głównym bohaterem, który łączy w sobie odwagę, życzliwość i altruizm. Oto 5 lekcji, które Forrest Gump może nam przekazać.

Książkę „Forrest Gump” autorstwa Winstona Grooma wydano w 1986, lecz nie wzbudziła sensacji; dopiero po sukcesie filmu Roberta Zemeckisa opartym na tej książce w 1994, ponowne wydanie stało się bestsellerem. Film został obsypany Oscarami, otrzymał ich aż sześć.

„Forrest Gump” opowiada historia życia urodzonego w latach 50. na amerykańskiej prowincji tytułowego bohatera. A właściwie antybohatera. Gump ma iloraz inteligencji 75 IQ lokujący go w okolicach poważnego upośledzenia umysłowego, niedowład nóg i mało troskliwą matkę. Te okoliczności mogłyby sprawić, że spędzi życie wegetując we własnym pokoju. A jednak los, przypadek, przeznaczenie a może przede wszystkim jego osobowość spowodowały, że stał się uczestnikiem – a czasem inspiratorem – najważniejszych wydarzeń w powojennej historii USA, a nawet świata. Zatem, aby zmienić świat wokół siebie należy czerpać ze wzorców, jakie daje Forest.

Lekcja 1: Twoje życie jest pełne… zaskakujących momentów

Forrest Gump przeżywa niezwykłe przygody w całym filmie. Jego sekret? Żyj bez zadawania pytań. Jest otwarty na możliwości, jakie przynosi mu każdy dzień i pozwala zaskakiwać siebie nową wiedzą, sytuacją lub określonym miejscem. Nie próbuje analizować, żyje swoim życiem na 100 procent.

Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na co się natkniesz

Ty też możesz zdecydować się dać się zaskoczyć życiu. Przestań tylko chcieć wszystko kontrolować. Czasami życie w chwili obecnej wystarczy, aby być zaskoczonym: spotkanie, dobra wiadomość… Jest tak wiele rzeczy, które mogą się zdarzyć w ciągu dnia. Odpuszczanie i po prostu cieszenie się życiem – to może być sekret szczęścia.

Lekcja 2: Naucz się patrzeć w przyszłość i pożegnaj się z przeszłością

Forrest Gump ma niesamowitą zdolność patrzenia w przyszłość i wykorzystywania sytuacji, kiedy tylko się pojawią. Nie ma w nim urazy, smutku ani melancholii, ponieważ jego główną cechą jest radość życia. Forrest Gump idzie naprzód i spotyka 1001 osób, które odwrócą jego życie do góry nogami.

Jeśli chcesz iść naprzód, musisz zapomnieć o przeszłości

Ludzie, którzy zmieniają świat, to ci, którzy mają zdolność patrzenia w przyszłość poprzez pozytywne spojrzenie na życie. Obiecująca przyszłość? Aby się tam dostać, musisz podjąć decyzję o odejściu od wszystkiego, co należy do przeszłości.

Lekcja 3: Ciekawość pomaga iść naprzód

Forrest Gump to człowiek, który interesuje się wszystkim i wszystkimi. Każda sytuacja temu sprzyja! A ludzie wokół to uwielbiają, ponieważ każdy z nas jest trochę zapatrzony w siebie. Gump, którego można uznać za „głupiego”, okazuje się być człowiekiem słuchającym czy pomagającym innym. W życiu Forresta wszystko toczy się wokół stosunków międzyludzkich: a co gdybyśmy zrobili to samo?

Mama zawsze mówiła: „Tylko głupota jest głupotą”

Ty też bądź ciekawy wszystkiego, co składa się na twoje życie i życie wokół. To właśnie to pomoże ci iść naprzód i nie nudzić się przy okazji. Ciekawość pozwala też zrozumieć wiele rzeczy i uczyć się całe 365 dni w roku.

Lekcja 4: Strach przed przyszłością

„Run, Forrest, Run!” (Biegnij, Forest, Bignij – tekst użyty tylko w filmie) to drugi poza „pudełkiem czekoladek” najsłynniejszy cytat. Forrest był dzieckiem, które nie mogło chodzić, ale które nauczyło się biegać „szybciej niż wiatr”. W swoim życiu przebył tysiące kilometrów, co pozwoliło mu poznać ludzi i przeżyć przygody. Co jeśli postanowimy iść naprzód i odłożyć na bok nasz strach?

Tego dnia, tak bez przyczyny, postanowiłem trochę pobiegać. Pobiegłem do końca drogi, a kiedy tam dotarłem, pomyślałem, że pobiegnę na koniec miasta. A kiedy tam dotarłem, pomyślałem sobie, że przebiegnę przez hrabstwo Greenbow. A skoro dotarłem aż tak daleko, dlaczego miałbym nie przebiec przez cały stan Alabama? Tak właśnie zrobiłem.

Lęk przed przyszłością nie pomoże ci pokonać wszystkich przeszkód, które stoją przed tobą. Strach nie jest twoim przyjacielem, więc zdecyduj się na pożegnanie go raz na zawsze! Czasami wystarczy podjąć decyzję o zmianie biegu naszego życia. Więc idź na całość! Zanurz się w swoim życiu, a zobaczysz, że dzięki temu złapiesz oddech.

Lekcja 5: Jesteś swoją marką

Forrest Gump nigdy nie próbował wyglądać lub być kimś innym. To jego „niezwykła” osobowość uczyniła go niezapomnianą postacią. Zaakceptuj siebie takim, jakim jesteś i zdecyduj się odpowiednio żyć. Jeśli nie akceptujesz siebie, nie będziesz w stanie żyć w 100 procentach. Takie patrzenie tylko hamuje twój rozwój.

Płyń z prądem i gdy cię będzie unosił, leciutko mu pomagaj, omijaj rafy, walcz z mrokiem i nigdy, nigdy się nie poddawaj.

Jesteś niesamowitą osobą! Możesz spełnić swoje marzenie na jawie. Ale aby się tam dostać, musisz być świadomy tego, co czyni cię wyjątkowym. I pamiętaj: życie jest jak pudełko czekoladek…