40 lat mineło. Jubileusz radomskiego Amfiteatru

Amfiteatr jubileusz OK!magazyn

Do końca roku w ramach koncertów jubileuszowych wystapią m.in. Artur Andrus, Kasia Cerekwicka, Aga Zaryan czy duet Karaś/Rogucki. Wstęp wolny na wszystkie koncerty.

Od czterech dekad radomski Amfiteatr nieustannie wpisuje się w kreowanie lokalnej kultury. Dzisiaj idealnie łączy tradycję z nowoczesnością, świetnie wpisując się w wyzwania w obszarze kultury, jakie stawia rozwój techniki i multimediów.

„Planowaliśmy świętowanie urodzin Amfiteatru przez cztery pory roku, niestety, COVID-19 pokrzyżował nam plany. Kultura się nie poddaje i my też nie, dlatego wiosną zaprezentowaliśmy radomianom nowe logo, odświeżoną identyfikację wizualną i dedykowany jubileuszowi mural na budynku przy ul. Parkowej 1” – opowiada Waldemar Dolecki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Amfiteatr.

„Nowe logo nawiązuje do klasycznej budowy amfiteatru, ale zyskuje nowoczesny wygląd, bo też taką instytucją chcemy być. Najważniejszy jest dla nas odbiorca, dlatego dotychczasowe siedzenia wyrażone liniami zamienione zostały na jednostki, każda kropka to ja, ty, my. Przecież razem tworzymy to wyjątkowe miejsce. Do tego eleganckie, dumne, pełne powagi litery i spokojne, zrównoważone kolory, wzbudzające zaufanie, ale i otwierające granice. Bo taki jest właśnie Amfiteatr” – dodaje Dolecki.

40 lat placówki to historia koncertów na dużej scenie, występów największych gwiazd z polskiego, ale nie tylko, artystycznego firmamentu: „Wielkie premiery wydarzeń, znakomici goście, tysiące osób na widowni. To także historia znakomitych formacji tanecznych zdobywających laury w Polsce i za granicą; zespołów, które pod naszą egidą zaczynały swoją przygodę ze sceną; przyjaźni, a nawet miłości, które zawiązywały się podczas spotkań w kółkach zainteresowań, warsztatach, zabawach tanecznych czy wreszcie – podczas wspólnego przeżywania muzycznych wydarzeń” – opowiada Katarzyna Wiśniewska z Działu Promocji i Komunikacji Amfiteatru. Od kilku lat Amfiteatr jest w procesie zmiany – kładzie mocny akcent na edukację kulturową, mniejszy na działania impresaryjne.

Energia dla kultury

Obchody jubileuszu nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie z Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasta Radomia.

„Amfiteatr konsekwentnie od kilku lat buduje wokół siebie grono fanów i sympatyków, którzy lobbują na rzecz instytucji, zgłaszają projekty do BO, które miałyby być przez Amfiteatr realizowane. To świetny przykład instytucji, która umiejętnie buduje relacje, tworzy więzi z odbiorcami. Pokazuje to choćby tegoroczna lista projektów zgłoszona do Budżetu Obywatelskiego. Amfiteatr wchodzi też umiejętnie w nową erę, w przyszłość edukacji kulturalnej, co odzwierciedla Pracownia Nowych Mediów” – mówi Sebastian Równy, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.

Głównym partnerem obchodów jubileuszu Amfiteatru jest Enea Wytwarzanie Sp. z o.o.

4 koncerty na 4 dekady Amfiteatru

Od września do grudnia Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr zaproszana cztery odsłony świętowania swoich 40. urodzin. Cztery gatunki muzyki dla podkreślenia różnorodności repertuaru Amfiteatru.

Wstęp wolny, ze względu na COVID-19 będą obowiązywały zapisy poprzez formularze on-line dostępne od 7 września, od godz. 10 na stronie internetowej i profilu społecznościowym Facebook placówki.

Pierwszy z koncertów już 12 września o godz. 19 w przestrzeni fosy przy ul. Parkowej 1 (koncert plenerowy) – Karaś/Rogucki. To duet, który pojawił się na polskim rynku po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów Coma i The Dumplings. Artyści dali się już poznać dzięki coverowi T.Love „1996”. Teraz pokazują światu próbkę autorskiego materiału w singlu „Bolesne strzały w serce”.

11 października o godz. 18 w sali koncertowej w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga wystąpi Artur Andrus.

Artur Andrus to dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy, komentator „Szkła kontaktowego”, do listopada 2017 r. redaktor trójkowej „Akademii rozrywki”.

14 listopada w Kawiarni Artystycznej Amfiteatru koncert Agi Zaryan. Artystka jest dziś rozpoznawalną w świecie wokalistką jazzową młodego pokolenia. Przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu, kontynuując tradycję takich artystek jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Wyróżnia ją specyficzny styl, smak i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

5 grudnia w sali koncertowej w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga odbędzie się finałowy koncert jubileuszu, podczas którego wystąpią: Katarzyna Cerekwicka, Łukasz Zagrobelny i Piotr Polk w towarzystwie 12-osobowej orkiestry!

Źródło: MOK Amfiteatr/Katarzyna Wiśniewska