wakacej bez narkotykow Kobiety dla radomia - OKMAGAZYN

Idź do spisu treści

Menu główne

wakacej bez narkotykow Kobiety dla radomia

Temat
 
 


Wakacje?
BEZ narkotyków i dopalaczy!Okres letni sprzyja inicjacji narkotykowej naszych dzieci. Dlatego już teraz, jako opiekunowie, powinniście wzmocnić swoją czujność.

Wszyscy chcemy być dobrymi rodzicami i na ogół nie szczędzimy wysiłku, aby nasze dzieci były szczęśliwe. Staramy się, chcemy dla dziecka jak najlepiej, a mimo to zdarza się, że spotykają nas rozczarowania, a dziecko sprawia kłopoty. Chce, aby uważano go za dorosłego, ale wciąż często myśli i zachowuje się jak dziecko. Ale narkotyki burzą cały świat nastolatka. Uderzają w postawy – rodzinę, dom, szkołę, pracę.


Narkotyki i dopalacze początkowo działają w taki sposób, że dają poczucie siły i pewności siebie, odsuwają problemy na dalszy plan i pozwalają o nich zapomnieć. Czar pryska z chwilą, gdy przestają działać, wtedy, przy znacznie obniżonym nastroju rzeczywistość dla nastolatka może być nie do zniesienia. Problemy narastają. Młodzi ludzie często wolą uciec w świat iluzji, niż stawiać czoła kłopotom. Uczą się, że narkotyki są z nimi a reszta świata przeciw.


 
 
 
 
 
 


Nadchodzący czas wakacji powinien wzmocnić czujność rodziców i opiekunów.

Sygnały, które mogą wskazywać, ze bliska osoba bierze narkotyki, dopalacze:
- zwolnione reakcje, spadek dobrego samopoczucia, stany depresyjne;
- zaczerwienione oczy, zmęczenie albo nienaturalne rozbawienie;
- wycofywanie się z kontaktów z rodziną, zamykanie się w swoim pokoju;
- sprzedaż swoich wartościowych rzeczy, kłamstwa, wyłudzanie pieniędzy na rzekome drobne wydatki;
- ataki furii, wściekłości, demolowanie np. mieszkania, przedmiotów, akty samouszkodzeń;
- brak apetytu, chudnięcie, popadanie w śpiączkę, wilczy głód po obudzeniu;
- mówienie, że dopalacze nie są niebezpieczne, można je bezpiecznie brać, bez ryzyka szkód dla organizmu;
- gdy w rzeczach dziecka czy bliskiego są saszetki z kolorową grafiką, mieszanki do palenia, tabletko nieznanego pochodzenia;
- kłopoty w szkole, pracy (wagary, spóźnienia, uwagi od nauczycieli, słabe oceny).

Wiek dorastania to okres najszybszego rozwijania się ludzkiego organizmu. Młodzież rośnie i rozwija się intelektualnie. Jest to okres dla nich trudny ze względu na zachodzące w nich zmiany i emocje wywołane znacznym wzrostem hormonów w ich organizmie. Używki hamują ten rozwój. Biorąc dopalacze i narkotyki w wieku dorastania są oni skazani na to, że nie będą tak zdrowi, inteligentni, emocjonalnie zrównoważeni jak mogliby być.

Być rodzicami nastolatka nie jest łatwo. Jeżeli jednak rozumie się i pamięta, ze okres dorastania jest tak samo trudny dla rodziców, jak i dla dziecka – to połowa sukcesu.


Zadanie współfinansowane przez:

 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego