w ciązy u dentysty - OKmagazyn

Przejdź do treści

URODA / ZDROWIE

W ciąży na fotelu


Ciąża wcale nie demineralizuje, czyli nie odwapnia, zębów. Tak samo zresztą, jak nie odwapnia innych kości w organizmie kobiety. Obserwowane w czasie ciąży pogorszenie stanu zębów wynika  z innych przyczyn. - Zmiany hormonalne występujące w czasie ciąży powodują zmianę pH śliny, a to sprzyja rozwojowi drobnoustrojów w jamie ustnej. Również poranne nudności i wymioty a także częste podjadanie negatywnie odbijają się na stanie zębów – opowiada Monika Cibor-Zagajna, lekarz stomatolog z Przychodni NZOZ Art-Dent (Radom, ul. Żeromskiego 118a).

Leczenie zębów w ciąży jest konieczne. Jak wynika z badań naukowców, nieleczone stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż siedmiokrotnie! Dlatego warto chodzić na regularne kontrole do stomatologa.
Kobiety w ciąży unikają dentysty. Powodem jest stereotyp, że przyszła mama nie może leczyć zębów. A tymczasem wizyta u stomatologa jest wtedy obowiązkowa. Dobrze, gdy skończy się na kontroli uzębienia. Jeśli jednak konieczne będą jakieś zabiegi u dentysty, warto wiedzieć, które są bezpieczne w ciąży.

Przez cały okres ciąży – nawet w I trymetrze – można zastosować znieczulenie, jeśli jest ono konieczne do przeprowadzenia określonego zabiegu. - Jeśli kobieta zawsze korzystała u dentysty ze znieczulenia, bo ma niski próg bólu albo wizyta taka mocno ja stresuje, to w ciąży jest tak samo – i trzeba ją znieczulic. Ważne jest tylko, aby preparat znieczulający nie zawierał środków zwężających naczynia krwionośne. Dlatego kobieta w ciąży musi powiedzieć lekarzowi o swoim stanie, aby zastosował on odpowiedni preparat – wyjaśnia Monika Cibor-Zagajna.

Jakie zabiegi są bezpieczne? W okresie ciąży nie ma przeciwskazań do przeprowadzania zabiegów. Najbezpieczniejszym okresem jest jednak drugi trymestr. Pierwsze trzy miesiące to bowiem okres szczególny - czas kształtowania się płodu i rozwoju najważniejszych organów, a w trzecim trymestrze, ze względu na niedogodności związane z wielkością brzucha, leczenie może być utrudnione. Mimo, iż wymaga to nieco więcej starań niż zwykle, wszystkim problemom z zębami podczas ciąży można zapobiec dzięki profilaktyce, regularnym kontrolom i odpowiedniemu leczeniu.

Jeszcze jedna ważna sprawa, o której mało kto wie. Kobieta w ciąży ma prawo do bezpłatnych usług dentystycznych, za które w innych przypadkach, musiałaby zapłacić. Pamiętaj tylko, aby wybierając się do dentysty, zabrać ze sobą właśnie książeczkę NFZ oraz wszelkie dokumenty, które potwierdzą to, że jesteś w ciąży – np. kartę przebiegu ciąży. Jeśli zaś jesteś po porodzie, a nie upłynęły wspomniane już 42 dni, zabierz ze sobą skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.


Łucja Leśniewska


© a1m agencja public relations
najnowsze wydanie
PDF - 6,5 MB
znajdź nas
FACEBOOK
Wróć do spisu treści