jak wybrać elektryczną szczoteczkę do zębów - OKmagazyn

Przejdź do treści

ZAKUPY

Sczoteczka elektryczna. Jaka dla dziecka, a jaka dla dorosłego?


Elektryczne szczoteczki do zębów są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Ich działanie jest o wiele bardziej wygodne, praktyczne i skuteczne od tradycyjnych szczoteczek manualnych. Wybór odpowiedniej szczoteczki nie jest łatwy, ponieważ poszczególne modele różnią się od siebie różnymi właściwościami, ceną zakupu i kosztami eksploatacji.

Nawyk dbania o higienę jamy ustnej warto wyrabiać od najmłodszych lat. Niestety, jak przyznają rodzice, „zmuszenie” dziecka do mycia zębów często kończy się nerwami. Dlatego dobrą taktyką jest wyposażenie naszego dziecka w szczoteczkę elektryczną. Jej używanie jest zwykle dla dzieci bardziej interesujące, łatwiejsze a zęby są czystsze. Przy okazji sami możemy przemyśleć wymianę zwykłej szczoteczki na elektryczną.

Dlaczego warto wymienić zwykłą szczoteczkę na elektryczną?
Przy założeniu, że nasza latorośl nieszczególnie przykłada się do szorowania uzębienia, stosowanie szczoteczki elektrycznej da lepszy efekt, niż manualne mycie zębów. Główka porusza się samodzielnie, bez ingerencji dziecka, więc nawet bezwiedny ruch po powierzchni zębów umożliwi ich oczyszczenie. Przyrząd odmierzy też precyzyjnie czas szczotkowania, unikniemy więc nieustannych pytań „czy już?”, „jak długo jeszcze?” czy ekspresowego mycia zakończonego po kilkunastu sekundach. Dziecko może wybrać też szczoteczkę ze swoim ulubionym bohaterem, czy to Myszką Miki, czy księżniczką z bajek Disneya, czy też bohaterem z sagi Star Wars. Niektóre ze szczoteczek posiadają również funkcję masażu dziąseł, co jest niewątpliwie dalszą zaletą. Odpowiednie aplikacje również umilają dziecku czas podczas mycia zębów. Niektóre szczoteczki podczas mycia dają sygnały świetlne, wibrują lub nawet odtwarzają utwór muzyczny. Mogą być sprzedawane w komplecie z klepsydrą lub timerem do samodzielnego odmierzania czasu, inne po uprzednim zaprogramowaniu wyłączą się same, gdy przyjdzie na to pora (istnieje nawet możliwość stworzenia osobnych profilów mycia dla każdego członka rodziny).

Jeśli potomstwo nosi aparat ortodontyczny, nadal z powodzeniem może korzystać z szczoteczki elektrycznej, wystarczy wyszukać głowice o odpowiednim kształcie, które dotrą do szczelin i nie uszkodzą jego elementów. I choć końcówki wymienne często mają wygórowane ceny, nie warto kupować tanich zamienników.

Czym kierować się podczas zakupu?
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rozmiary konkretnego urządzenia do mycia zębów.  Szczoteczka powinna być dopasowana do wieku osoby, która będzie z niej korzystać. Produkt dla dziecka musi być wyposażony w mniejszą główkę i krótszą rączkę niż model dla osoby dorosłej. Ważną kwestią jest też twardość włosia, którą dobieramy indywidualnie do wrażliwości naszych dziąseł. Miękkie włosie polecenie jest osobom z odsłoniętymi szyjkami, a twarde wszystkim potrzebującym intensywniejszego czyszczenia. Końcówki przeznaczone dla dzieci poznamy nie tylko po wzorze z bohaterami bajek, ale też po mniejszym rozmiarze i miękkim włosiu (nie kaleczy dziąseł i umożliwia komfortowe korzystanie) – na opakowaniu znajdziemy sugerowany wiek grupy docelowej.

Następną rzeczną, której powinniśmy się przyjrzeć jest częstotliwość ruchów główki. Najczęściej spotykane wartości to od 10000 do 40000 ruchów pulsacyjnych lub 10000 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych na minutę. W tym przypadku wystarczy wiedzieć, że im wyższa częstotliwość, tym mycie będzie bardziej skuteczne. Duże znaczenie ma też wytrzymałość akumulatorka. Większość współczesnych szczoteczek ma na szczęście akumulatorki litowo-jonowe, których pełne naładowanie wystarcza na kilka tygodni mycia zębów.

Jakie są obrotowe szczoteczki do zębów?
Obrotowe szczoteczki elektryczne mają głowicę z włosiem, która wykonuje około 3000 do 7500 ruchów obrotowych na minutę. Zęby są czyszczone przez obrót, obracaniem głowicy szczoteczki do zębów. Te szczoteczki elektryczne są idealne dla osób ze zdrowszymi dziąsłami i zębami – podczas czyszczenia dziąsła są napinane w większym stopniu niż szczoteczką somatyczną.
Szczoteczki te są bardziej przystępne cenowo, a oferta obejmuje zazwyczaj dodatkowe wyposażenie. Pionierem w tym przypadku jest marka Oral-B, która oferuje zaawansowane głowice obrotowe ze specjalnym układem włosia. Szczoteczki do zębów Braun Oral-B są jednymi z najlepszych i są warte wypróbowania.

Jak często wymieniać końcówki?
Czyszczenie elektrycznych szczoteczek do zębów, biorąc pod uwagę najnowocześniejsze modele, odbywa się za pomocą pojemników antybakteryjnych UV, które niszczą bakterie znajdujące się nawet między włóknami poszczególnych szczecin. Końcówki powinny być zmieniane z reguły co trzy miesiące; tak samo często trzeba wymieniać tradycyjne szczoteczki do zębów na nowe. Na rynku dostępne są szczoteczki elektryczne, u których włosie zmienia kolor, jeśli są one uszkodzone, czym daje znak, że należy wymienić końcówkę.

Opracowanie: materiały prasowe, techfresh.pl, Fundacja Pro-Test

© a1m agencja public relations
najnowsze wydanie
PDF - 6,5 MB
znajdź nas
FACEBOOK
Wróć do spisu treści