czerwony kapturek teatr radom 2017 - OKmagazyn

Przejdź do treści

KULTURA

Czerwony Kapturek. Bajeczna magia teatru lalek


Kto z nas nie zna historii o Czerwonym Kapturku, chorej Babci i złym Wilku? Wydaje się, że tak bardzo popularna bajka nie może nas już niczym zaskoczyć. Chyba, że stworzy się interaktywny spektakl, w którym młody widz będzie miał wpływ na przebieg wydarzeń. A wówczas każdy spektakl jest tym… premierowym.

Marek Zákostelecký, jeden z najciekawszych czeskich reżyserów teatru lalkowego, znany widzom Fraszki choćby z przebojowej „Baśni o dzielnym Radomirze”, tym razem w intrygujący sposób przedstawia słynną baśń braci Grimm. Wspólnie z aktorami pokazuje dzieciom teatralną kuchnię i próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, na czym polega magia teatru.

- Chcemy pokazać najmłodszym jak tworzy się teatr, ile jest tu tajemniczości i magii, ile możemy wykorzystać form, aby pokazać jedną historię. Jest to połączenie spektaklu i pewnego rodzaju warsztatów. Chcemy zainteresować dzieci teatrem, wciągnąć je w fabułę, aby w odpowiednich momentach same kreowały to, co dzieje się na scenie – opowiada Marek Zákostelecký.

Reżyser „Czerwonego Kapturka” przez 20 lat pracował w teatrze DRAK w Hradec Králové w Czechach – jednej z najważniejszych scen lalkowych w kraju. Przygotował wiele ciekawych, cenionych przez krytyków i publiczność, przedstawień, m.in. w Danii, Australii, Stanach Zjednoczonych i Polsce. Na radomskiej scenie dla dzieci, interaktywny spektakl to nowość. Marek Zákostelecký jest pewny, że w młodych radomianach zaszczepi w ten sposób pasję do teatru: - Największą magią dla dziecka jest dotknięcie lalki, która grała. Próbowanie samemu gry. Okazuje się, że lalka to nie jest kawałek drewna, to aktor, któremu nadaje się sceniczne życie. Poprzez zabawę przybliżamy najważniejsze pojęcia związane ze sceną, przede wszystkim zaś dajemy okazję do pogodnego i dowcipnego wprowadzenia młodszych dzieci w fascynujący, bogaty i różnorodny świat teatru.

„Czerwony Kapturek” to wyzwanie, przede wszystkim aktorskie. Dzieci bywają bowiem nieprzewidywalne, co stawia przed aktorami wysoko poprzeczkę. Ale gwarantuje również dobrą zabawę. Jak zdradza reżyser: - Ćwiczyliśmy z aktorami każdy możliwy scenariusz, ale jak znam młodych widzów, na pewno nas czymś zaskoczą. Ale to dobrze, bo aktor musi być przygotowany na każdą ewentualność na scenie. A dzieci, przez swoją żywiołowość, jako widz w tym spektaklu, stanowią wyzwanie. To gwarantuje, że każdy spektakl będzie inny, można z pewnością stwierdzić, że premierowy.

Połączenie teatru, gry i zabawy, ciągła interakcja z aktorkami sprawią, że żaden młody widz nie wyjdzie znudzony. Dorosły również.


Czerwony Kapturek – zabawa w teatr
Scenariusz, reżyseria i scenografia: Marek Zákostelecký
Przekład: Gabriela Gańczarczyk
Obsada:
Agnieszka Grębosz, Przemysław Bosek, Mateusz Michnikowski
Prapremiera polska: 3 grudnia 2017 – scena Fraszka


© a1m agencja public relations
najnowsze wydanie
PDF - 6,5 MB
znajdź nas
FACEBOOK
Wróć do spisu treści